eu si prietenul meu vrem sa ne casatorin luna viitoatre.El nu are buletin pt.ca si a reinnoit pasaportul la consulatul romàn di Milano si are domiciliul in Italia.Eu am buletin,numai ca am vrea sa ne casatorim in orasul lui.
Mergeti la primaria din orasul logodnicului si solicitati lista cu documentele necesare casatoriei.
În mare aveti nevoie de
paşaportul sau cartea de identitate româneasca valabila (în original şi copie);
certificatul de naştere model NOU în original şi copie; (autoritatile italiene iau in considerare doar certificatele de nastere model nou)
certificat de celibat sau declaratia persoanei, semnata in fata consulului si autentificata, privind statutul de necasatorit.
sentinţa de divorţ (dacă este cazul), definitivă şi irevocabilă, în original şi copie;
certificatul de deces al fostului soţ (soţie) (dacă este cazul);
certificatul de cutuma (nulla osta ) care se obtine de la Consulatul Romaniei
Dupa efectuarea căsătoriei, aceasta trebuie transcrisa in Romania, unde se va obtine un certificat de casatorie romanesc. Transcrierea se poate face fie personal, fie prin procura.
Actele trebuie apostilate, traduse in italiana si legalizate.
1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.