avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu personal contractual dupa legea 284/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu personal contractual dupa legea 284/2010

pana la 1 martie 2011,sotul meu avea salariu de baza(spor de vechime 20%,inclus in salariu) de 688 lei,la care se adauga spor de noapte 131 lei.la 1 martie a facut 20 de ani vechime si a fost reincadrat ca paznic in aceeasi societate(consiliul local)in baza legii 284/2010 cu 12 clase salarizare,1,31 coeficient de ierarhizare si salariu,conform grilei=697,la care se adauga 115 lei spor de noapte,desi are aceleasi ore de noapte ca pana la 1 martie 2011.la ora actuala brutul este mai mic cu 15 lei fata de ce avea inante de reincadrare.la ceea ce am scris mai sus am o nelamurire si as dori un raspuns urgent,daca se poate.conform grilei de salarizare,la 12 clase cu coeficient 1,31 salariu de baza este 786 lei,iar el are 697 lei ceea ce in grila arata 7 clase salarizare cu coeficient de ierarhizare 1,16.as vrea sa stiu cum ar trebui sa fie corect acest salariu,pentru ca e clar ca undeva s-a gresit,daca intelegeti ce am specificat mai sus.ce ar trebui facut pentru remediere?va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 23:57, 15 Iulie 2011
relly.lia a scris:

pana la 1 martie 2011,sotul meu avea salariu de baza(spor de vechime 20%,inclus in salariu) de 688 lei,la care se adauga spor de noapte 131 lei.la 1 martie a facut 20 de ani vechime si a fost reincadrat ca paznic in aceeasi societate(consiliul local)in baza legii 284/2010 cu 12 clase salarizare,1,31 coeficient de ierarhizare si salariu,conform grilei=697,la care se adauga 115 lei spor de noapte,desi are aceleasi ore de noapte ca pana la 1 martie 2011.la ora actuala brutul este mai mic cu 15 lei fata de ce avea inante de reincadrare.la ceea ce am scris mai sus am o nelamurire si as dori un raspuns urgent,daca se poate.conform grilei de salarizare,la 12 clase cu coeficient 1,31 salariu de baza este 786 lei,iar el are 697 lei ceea ce in grila arata 7 clase salarizare cu coeficient de ierarhizare 1,16.as vrea sa stiu cum ar trebui sa fie corect acest salariu,pentru ca e clar ca undeva s-a gresit,daca intelegeti ce am specificat mai sus.ce ar trebui facut pentru remediere?va multumesc.




Acum nu mai puteti face nimic in cazul in care sotul se considera nemultumit de salariul stabilit in martie,caci asa cum precizeaza lg.284:



Art. 30. - (1) Solutionarea contestatiilor in legatura cu stabilirea salariilor de baza individuale, a sporurilor, a premiilor si a altor drepturi care se acorda potrivit prevederilor prezentei legi este de competenta ordonatorilor de credite.
(2) Contestatia poate fi depusa in termen de 15 zile lucratoare de la data luarii la cunostinta a actului administrativ de stabilire a drepturilor salariale, la sediul ordonatorului de credite.
(3) Ordonatorii de credite vor solutiona contestatiile in termen de 10 zile lucratoare



Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator
mentionez ca pana in aceasta saptamana,el nu a stiut nimic despre aceasta incadrare.saptamana aceasta a primit fluturasul pe luna mai si asa am vazut ce este trecut acolo.in luna aprilie a vazut ca nu i-a aparut salariu marit(in martie a facut 20 de ani vechime),i-a anuntat,iar ei au spus ca se remediaza in luna mai si v-a primi diferenta si pe luna martie dar nu s-a schimbat nimic.in schimb a aparut acest fluturas saptamana aceasta si am vazut ca si brutul este diminuat cu 15 lei.v-a incerca sa obtina o audienta la sef sa vedem ce se rezolva,pentru ca nu este prima data cand se greseste.
relly.lia a scris:

pana la 1 martie 2011,sotul meu avea salariu de baza(spor de vechime 20%,inclus in salariu) de 688 lei,la care se adauga spor de noapte 131 lei.la 1 martie a facut 20 de ani vechime si a fost reincadrat ca paznic in aceeasi societate(consiliul local)in baza legii 284/2010 cu 12 clase salarizare,1,31 coeficient de ierarhizare si salariu,conform grilei=697,la care se adauga 115 lei spor de noapte,desi are aceleasi ore de noapte ca pana la 1 martie 2011.la ora actuala brutul este mai mic cu 15 lei fata de ce avea inante de reincadrare.la ceea ce am scris mai sus am o nelamurire si as dori un raspuns urgent,daca se poate.conform grilei de salarizare,la 12 clase cu coeficient 1,31 salariu de baza este 786 lei,iar el are 697 lei ceea ce in grila arata 7 clase salarizare cu coeficient de ierarhizare 1,16.as vrea sa stiu cum ar trebui sa fie corect acest salariu,pentru ca e clar ca undeva s-a gresit,daca intelegeti ce am specificat mai sus.ce ar trebui facut pentru remediere?va multumesc.




Daca informatia furnizata este corecta,si sotul dvs. la 1 martie a facut 20 de ani vechime,trebuia sa fie promovat la gradatia 4,clasa de salarizare 20(12baza +8suplimentare) coeficient de ierarhizare 1,60,iar salariul ar fi trebuit sa fie 960lei(600x1,60).

Dar,asa cum prevede legea 285/2010,Art. 6

(1) In anul 2011, avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se face prin incadrarea in clasele de salarizare corespunzatoare vechimii in munca dobandite, prevazute la art. 11 alin. (3) din legea-cadru, personalul beneficiind de o majorare a salariului de baza avut, corespunzator numarului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru, fara acordarea salariului corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare.

In cf. cu lg. 284
Diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de baza, solda/salariul de functie, indemnizatia lunara de incadrare, utilizandu-se rotunjirea la a doua zecimala a coeficientilor de ierarhizare aferenti claselor de
salarizare



In concluzie ,cresterea salariala va fi de 2,5x8=20%din sal. de baza avut anterior,ceea ce inseamna 688x20%=826lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza vechimea in munca ? logofatu logofatu Buna ziua, Cum se calculeaza sporul la vechimea in munca la peste 20 ani ? \\" (2) Clasele de salarizare şi coeficienţii prevăzuţi in anexe pentru ... (vezi toată discuția)
Salariul de baza si sporul de vechime nicolas1982 nicolas1982 va rog sa imi spune-ti daca sporul de vechime, conform legi 284/2010, face parte din salariul de baza si daca da atunci cum se stabileste sau se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Acordare spor de vechime bugetari Aura2012 Aura2012 Un salariat contractual din cadrul primariei are facut o vechime de 10 ani cum ii acord sporul de vechime ? Este incadrat guard clasa 17 ... (vezi toată discuția)