avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare

Care sunt etapele recuperarii taxei de poluare pentru un automobil SH cumparat in iulie 2008 si ce acte sunt necesare?
Cel mai recent răspuns: MARTINEX , utilizator 20:55, 17 Iulie 2011
Mai intai cerere la Administratia finantelor publice prin care solicitati restituirea sumei actualizate, cerere la care atasati documente doveditoare in copie (contract de cumparare, chitanta, certificat inmatriculare, carte identitate auto si titular, declaratie privind kilometrajul mediu anual), iar impotriva refuzului de restituire se poate apela la instanta de contencios administrativ.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
Mihaela Nevoie, Avocat
Cu multumiri pentru raspuns, =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa recuperez taxa de poluare? dacidaci dacidaci Buna seara Am achizitionat in 26.07.2008 un Iveco din Germania si in data de 24.09.2008 am achitat taxa de poluare in valoare de 5.294,00 ron la Adm. sct. 4. ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2008 bogdan1485 bogdan1485 Buna seara. Am platit taxa auto pentru un autoturism achizitionat din Germania in data de 12.02,2008. Se mai poate recupera aceasta taxa? (vezi toată discuția)
Pasii pentru restituirea taxei auto dkm dkm -buna seara.in 2008 am cumparat o masina second hand din spania, pe care am inmatriculat-o in romania in martie 2009, cand a trebuit sa platesc la AFP vestita ... (vezi toată discuția)