Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestatie in anulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestatie in anulare

Buna ziua tuturor
va rog daca ma poate lumina cineva:
- tribunalul a judecat fondul- sectia contencios - am pierdut
- curtea de apel a judecatrecursul - am pierdut
- am formulat contestatie in anulare si din nou - am pierdut
- se poate formula recurs la contestatia in anulare?
- daca da, cine judeca recursul? ICCJ sau tot curtea de apel?
Va multumesc
Buna ziua,

art. 320 alin. 3 C.pr.civ - hotararea data in contestatie se poate ataca cu aceeasi cale de atac ca si hotararea impotriva careia s-a formulat contestatia.
Parerea mea este ca nu mai aveti deschisa calea recursului.

Avocat Boncu
da, poate fi atacata cu recurs. contestatia in anulare nu ati depus-o la tribunal? curtea de apel este competenta in a solutiona recursul.
Contestatia in anulare impotriva carei hotarari ati depus-o? ... cea a instantei de fond sau ce a instantei de recurs?
Buna seara
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Contestatia in anulare am depus-o la Curtea de Apel dar in motivare am formulat-o atat impotriva sentintei Tribunalului cat si a Deciziei Curtii de Apel. Nu s-a redactat inca decizia Curtii de Apel de respingere a contestatiei, dar am vazut pe portal ca aceasta a fost respinsa ca nefondata. Ce sa va spun, motive am destule, contestatia am intemeiat-o in drept art. 317 alin. 1 pct. 1, alin. 2, art. 318, art. 322 pct. 2 si 6 Cod proc. civ.
Mai pot face ceva?
Va multumesc.
Art.322 pct.2 si 6 C.proc.civ. nu se aplica contestatiei in anulare .. acesta constituie motiv de revizuire.
Ati cam amestecat lucrurile ... trebuia sa atacati separat fiecare hotarare pronuntata ... daca contestatia in anulare s-a solutionat la Curtea de Apel atunci nu mai aveti posibilitatea sa atacati cu recurs decizia acestei instante, intrucat hotararea atacata este irevocabila.