Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program lucru inegal - sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program lucru inegal - sporuri

Buna ziua,

Lucrez la o companie IT de Outsourcing care isi desfasoara activitatea 24/7.

Programul meu este pe ture de la 7 AM la 3:30 PM, de la 3:30 la 23:30 si de la 23:30 la 7:30AM.

In contract este specificat:

Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: inegal, ore de zi si ore de noapte, in schimburi respectand o norma intreaga de 40 ore/saptamana, conform legislatiei in vigoare. Programul va fi comunicat lunar, acoperind 7/7zile si 24/24ore.

Sporuri - cu exceptia sporului pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite, precum si a sporului pentru lucrul in timpul noptii care vor fi adaugate la salariul de baza, toate celelalte sporuri pentru care legea prevede aceasta posibilitate sunt incluse in salariul de baza.

orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii53/2003 Codul Muncii

Calculul remuneratiei in functie de intervalul orar este urmatorul:
-In interval orar 6.00 - 20.00 - ora de lucru va fi remunerata cu 100%
- In intervalul orar 20.00 - 22.00 - ora de lucru va fi remunerata cu 108%
- In intervalul orar 22.00 - 6.00 - ora de lucru va fi remunerata cu 130%

Asa cum e specificat in orar, programul este inegal, lucrez in medie cam 2 weekenduri pe luna, dar nu primesc nici un spor pentru asta.
De asemenea sarbatorile nu se aplica in cazul meu pentru ca programul e 24/7 dar nici o alta zi libera nu primesc si nici un spor pentru asta.

Intrebarea mea este, conform codului muncii, nu sunt obligati sa imi ofere aceste sporuri sau zile libere in schimb?

Si de asemenea alta intrebare, daca lucrez in weekend sa zice pe o tura de noapte, in cazul in care ar exista un spor si pentru lucrat in weekend, dpdv legal, ii impiedica ceva sa cumuleze aceste sporuri (lucrat noaptea+lucrat weekend) ?

Multumesc.
Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.
IrinaDu a scris:

Buna ziua,

Lucrez la o companie IT de Outsourcing care isi desfasoara activitatea 24/7.

Programul meu este pe ture de la 7 AM la 3:30 PM, de la 3:30 la 23:30 si de la 23:30 la 7:30AM.

In contract este specificat:

Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: inegal, ore de zi si ore de noapte, in schimburi respectand o norma intreaga de 40 ore/saptamana, conform legislatiei in vigoare. Programul va fi comunicat lunar, acoperind 7/7zile si 24/24ore.

Sporuri - cu exceptia sporului pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite, precum si a sporului pentru lucrul in timpul noptii care vor fi adaugate la salariul de baza, toate celelalte sporuri pentru care legea prevede aceasta posibilitate sunt incluse in salariul de baza.

orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii53/2003 Codul Muncii

Calculul remuneratiei in functie de intervalul orar este urmatorul:
-In interval orar 6.00 - 20.00 - ora de lucru va fi remunerata cu 100%
- In intervalul orar 20.00 - 22.00 - ora de lucru va fi remunerata cu 108%
- In intervalul orar 22.00 - 6.00 - ora de lucru va fi remunerata cu 130%

Asa cum e specificat in orar, programul este inegal, lucrez in medie cam 2 weekenduri pe luna, dar nu primesc nici un spor pentru asta.
De asemenea sarbatorile nu se aplica in cazul meu pentru ca programul e 24/7 dar nici o alta zi libera nu primesc si nici un spor pentru asta.

Intrebarea mea este, conform codului muncii, nu sunt obligati sa imi ofere aceste sporuri sau zile libere in schimb?

Si de asemenea alta intrebare, daca lucrez in weekend sa zice pe o tura de noapte, in cazul in care ar exista un spor si pentru lucrat in weekend, dpdv legal, ii impiedica ceva sa cumuleze aceste sporuri (lucrat noaptea+lucrat weekend) ?

Multumesc.

1. In cf. cu prevederile art. 137.Codul Muncii:

In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Deci CM are reglementata prevederea ca pt. s/d lucrate sa se acorde zile libere platite in cursul saptamanii cu un spor la salariu, ATENTIE, nu sporuri sau zile libere in schimb!Cu alte cuvinte,lucrezi s/d ti se acorda liber platit de ex. j/v , la aceste 16 ore se adaoga si un spor al carui procent ar fi trebuit stipulat in contractul tau de munca.

2. In ceea ce priveste cea de-a doua intrebare,evdenta lunara a timpului de munca prestat se tine separat pt. s/d lucrate si pt. ore de noapte,sporurile se acorda corespunzator fiecarei categorii,in cf. cu reglementarile legale.
ContSters136493, utilizator
Multumesc frumos pentru lamurire, am inteles acum.

As mai avea o singura intrebare, in cazul acelui spor care se adauga celor 2 zile libere in schimbul weekendului lucrat, exista un procent de la care se porneste?
Adica, minimum 25% sau ceva asemanator?

Si doar ca o reasigurare, chestia asta cu acordatul zilelor libere platite in cursul saptamanii cu un spor la salariu, sunt obligati dpdv legal sa includa asa ceva in contract? Sau pot sa-mi spuna ca din moment ce nu e stipulat in contractul individual si/sau cel colectiv de munca, nu sunt obligati sa ofere si acel spor?

Multumesc frumos inca o data,

IrinaDu, utilizator
1. In cazul acelui spor nu exista reglementat un cuantum anume ..el poate pleca de la 1%

2. In situatia in care repausul saptamanal nu este acordat , de reguala, sambata si duminica, salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

3. Daca nu este prevazut asa ceva, singura posibilitate este de a sesiza ITM-ul in legatura cu neacordarea acelui spor.
IrinaDu a scris:

Multumesc frumos pentru lamurire, am inteles acum.

As mai avea o singura intrebare, in cazul acelui spor care se adauga celor 2 zile libere in schimbul weekendului lucrat, exista un procent de la care se porneste?
Adica, minimum 25% sau ceva asemanator?
Si doar ca o reasigurare, chestia asta cu acordatul zilelor libere platite in cursul saptamanii cu un spor la salariu, sunt obligati dpdv legal sa includa asa ceva in contract? Sau pot sa-mi spuna ca din moment ce nu e stipulat in contractul individual si/sau cel colectiv de munca, nu sunt obligati sa ofere si acel spor?

Multumesc frumos inca o data,

Mai ales avand in vedere caracteristica programului dvs. de lucru,acest fapt trebuia sa figureze ca si clauza la sporuri ,in contractul individual de munca,avand temei legal prevederea din Codul Muncii specificata in primul comentariu.
Incercati sa solicitati intocmirea unui act aditional la cim,prin care sa se introduca si acest spor si cuantumul sau.Daca nu gasiti intelegere,depuneti o plangere la ITM.