Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CERTIFICAT DIGITAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CERTIFICAT DIGITAL

Dupa ce am obtinut certificatul digital ce declaratie trebuie completata pentru finante?
Am inteles ca nu toate societatile vor mai depune bilant care sunt aceea care nu vor mai depune conditii?
Va multumesc mult!
1. Daca societatea are salariati se depune declaratia 112. Obligativitatea depunerii cu ajutorul semnaturii electronice incepand cu data de 1 august 2011, revine numai pentru declaratia 112. Cu ajutorul certificatului digital puteti depune si alte declaratii: 100,101,102,103,120,130,200,300,301,390 si 710.

2. Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2011 a operatorilor economici, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2234/29 iunie 2011 se aplică de persoanele care aplică Reglementările contabile conforme cu Directiva a patra a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, şi care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.
Potrivit pct. 2.18 din Anexa la Ordin, operatorii economici care nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2011, cei care în tot semestrul I 2011 s-au aflat în inactivitate temporară, precum şi persoanele juridice care se află în curs de lichidare, potrivit legii, nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2011.

Nu întocmesc raportări contabile nici entităţile nou-înfiinţate în cursul anului 2011.

Pentru 30 iunie 2011 există doar obligaţia de a depune raportări contabile de către entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.
Pentru aceeaşi dată, la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice nu se mai depun declaraţii de către anumite entităţi.

www.avocatnet.ro/content/for...