avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

leasing financiar

recent am achizitionat un autoturism golf in leasing financiar pe societate.
conform reglementarilor in vigoare am voie sa deduc tva-ul?
daca nu -il inregistrez in 635 nedeductibil sau in val auto
la fel si comisinul de anliza si taxa de administrare: 628,635 sau in val auto?
Cel mai recent răspuns: ARISTITA MARCU , Contabil 09:33, 22 Iulie 2011
conform legislatiei tva--ul nu este deductibil in cazul achizitiei unui autoturism
depinde acum si de codul caen al societatii-de obiectul de activitate al societatii
Daca valoarea reziduala nu este inclusa in rate, leasingul financiar este asimilat unei prestari de servicii si TVA-ul se deduce, eu asa am procedat.
Comisionul de analiza si taxa de administrare eu le-am inregistrat in contul 628.
Mai asteptam si alte pareri.
Toate cele bune tuturor.
sa nu confundam leasingul financiar cu cel operational

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducerea de tva la achizitii autovehicule pe firma cristof78 cristof78 salutare doresc sa-mi achizitionez un autovehicul pe firma dar am inteles ca nu se mai poate deduce tva-ul. din ce am inteles mai sunt niste portite prin ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila contract leasing finanaciar Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Care sunt inregistrarile contabile in cazul achizitionarii unui autoturism prin leasing financiar?Cum se inregistreaza deductibilitatea de 50 % a ... (vezi toată discuția)
Tva leasing si cheltuieli aferente rallia rallia Buna seara, rog luminati-ma,ca tare mi se par incurcate caile iadului!!!!..:Onu sunt de specialitate ,economic vorbind.. CAZ: Un srl cu 2 asociati, fara ... (vezi toată discuția)