Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

leasing financiar

recent am achizitionat un autoturism golf in leasing financiar pe societate.
conform reglementarilor in vigoare am voie sa deduc tva-ul?
daca nu -il inregistrez in 635 nedeductibil sau in val auto
la fel si comisinul de anliza si taxa de administrare: 628,635 sau in val auto?
conform legislatiei tva--ul nu este deductibil in cazul achizitiei unui autoturism
depinde acum si de codul caen al societatii-de obiectul de activitate al societatii
Daca valoarea reziduala nu este inclusa in rate, leasingul financiar este asimilat unei prestari de servicii si TVA-ul se deduce, eu asa am procedat.
Comisionul de analiza si taxa de administrare eu le-am inregistrat in contul 628.
Mai asteptam si alte pareri.
Toate cele bune tuturor.
sa nu confundam leasingul financiar cu cel operational