Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Obtinere autorizatie construire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Obtinere autorizatie construire

Am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct cu un unchi..Toate au fost bune la inceput,eu cu acordul lui mi-am construit o anexa fara autorizatie de construire.Relatiile s-au stricat,ruda a vrut sa strice actul dar nu a putut,dar prin sentinta judecatoreasca a obtinut evacuare mea,eu putand sa intru in curtea respectiva dupa moartea lui.Culmea m-a reclamat ca am construit fara autorizatie,primaria mi-a dat amenda...Acum eu vreau sa intru in legalitate,dar cei de la primarie spun ca nu pot sa-mi elibereze autorizatia de construire fara acordul lui...Ce sa fac??
Obligați-l să vă plătească contravaloarea construcției edificată pe cheltuiala Dvs, în momentul edificării ați fost constructor de bună credință, deși ați încălcat legislația privind autorizarea executării construcțiilor, sau vindeți construcția oricărei persoane cu acceptul proprietarului terenului.
fara acordul proprietarului nu aveti cum sa obtineti autorizatia de construire, puteti solicita doar certificatul de urbanism care este doar un act de informare si poate fi solicitat de oricine, dar autorizatia de construire se elibereaza doar proprietarului de drept; Cand s a efectuat constructia fara AC si cand s a depus reclamatia, daca a trecut un termen mai mare de 3 ani, posibilitatea de amendare se prescrie, dar dispunerea de a intra in legalitate sau de a aduce lucrarile la stadiul initial raman.