Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... mostenire - credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

mostenire - credit

revin cu 2 intrebari, si nu vreu sa ma repet dar nu mai inteleg nimic.
1 - M-am casatorit in 2009. in 2011 am ramas vaduva. sotul meu are un baiat din prima casatorie . o sora si parintii care sunt in viata. dupa moartea socrilor mei cine sunt mostenitorii?
2 - am un apartament cumparat in 2000 inainte de casatorie, sotul meu in 2006 a facut un credit. inainte de casatoria noastra . ne avand posibilitatea de a continua achitarea , cine va suporta consecintele in caz de executare silita?
Ce drepturi si ce indatoririi am ca vaduva?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters216319, utilizator
Buna ziua !
1. mostenitori sunt fiica (sora sotului defunct ) si nepotul (fiul sotului dvs. defunct )
2. in conditiile date imobilul este bun propriu al dvs. ( ne este considerat bun comun) astfel ca nu poate fi urmarit silit decat numai in situatia in care ati garantat cu acesta imprumutul sau ati avut calitate de girant al sotului defunct . Vor putea fi urmarite silit bunurile comune si bunurile proprii ale defunctului , in acest sens urmand ca societatea bancara sa se inscrie cu sumele respective ( rate + penalitati inatrziere+ cheltuieliexecutare silita ) la pasivul succesoral .
1. Sora si fiul din prima casatorie
2. Apartamentul cumparat inaintea casatoriei este bun propriu.
Mostenirea sotului consta in active si pasive. Cum ati acceptat mostenirea?
Daca nu ati acceptat inca mostenirea si sunteti in termen va recomand sa acceptati sub beneficiu de inventar.
Va multumesc mult , deci sa inteleg ca sunt in totalitate o persoana neutra.nu o sa am dreptul la nimic dupa moartea socrilor mei dar nu sunt obligata nici legal de a achita datoriile defunctului meu sot.datorii facute cand noi 2 nici nu ne cunosteam!
La decesul sotului dvs aveti dreptul la 1/4 din mostenire iar copilul la 3/4 din mostenire.

Mostenirea consta in active si pasive. Daca sotul avea si datorii cand a murit atunci ati mostenit si 1/4 din datorii.

La decesul socrilor, avand in vedere ca sotul va fi predecedat nu aveti drept de mostenirea socrilor.