Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notarul face intabularea pe noul proprietar ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notarul face intabularea pe noul proprietar ?

o intrebare , va rog frumos ... notarul care trece in actul de succesiune un teren intabulat , poate face demersurile pentru intabularea pe noul proprietar ? sau mostenitorul trebuie sa umble dupa aceea sa-si intabuleze pe numele sau terenul mostenit ? va multumesc
In conformitate cu PROTOCOLUL DE COLABORARE încheiat între Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară şi Uniunea Naţională a Notarilor Publici din România privind modul de efectuare a operaţiunilor de publicitate imobiliară în aplicarea O.U.G. nr. 41/2004 aprobată şi modificată prin Legea nr. 499/2004 pentru modificarea şi completarea Legii cadastrului şi publicităţii imobiliare nr. 7/1996, precum şi a H.G. nr. 1210/2004 ,

III Atribuţiile ce revin Uniunii Naţionale a Notarilor Publici din România şi notarilor publici:

2. În ziua întocmirii sau cel mai târziu a doua zi lucrătoare, consecutivă celei în care s-a autentificat actul sau s-a emis certificatul de moştenitor ori legatar, pentru bunurile imobile succesorale înscrise în cartea funciară sau care au documentaţie cadastrală, notarul public are obligaţia de a transmite biroului de carte funciară, cererea de înscriere în cartea funciară (anexa 2) însoţită de actul notarial în original.
În actul autentic sau, după caz, certificatul de moştenitor ori legatar, se va menţiona expres obligaţia notarului public de a-l comunica în vederea înscrierii în cartea funciară, în condiţiile prevăzute de art. 56 din Legea nr. 7/1996 modificată şi completată. Notarul public va menţiona, după caz, în încheierea de autentificare, certificatul de moştenitor sau legatar, tarifele încasate pentru serviciul de publicitate imobiliară.
va multumesc foarte mult
"notarul public are obligaţia de a transmite biroului de carte funciară, cererea de înscriere în cartea funciară (anexa 2) însoţită de actul notarial în original"

incepand de la ce data notarul are aceasta obligatie?
Aţi mai întrebat şi la forum, carte funciară, acelaşi lucru.
liamic43 a scris:

Aţi mai întrebat şi la forum, carte funciară, acelaşi lucru.

dar nu m-ati inteles.
"notarul public are obligaţia de a transmite biroului de carte funciară, cererea de înscriere în cartea funciară (anexa 2) însoţită de actul notarial în original".
am sa repet: Incepand de la ce data, luna, an, notarul are aceasta obligatie?
s-au am sa intreb si asa: cand a intrat in vigoare legea care obliga notarii sa transmita cererea si actul notarial la Cartea Funciara?