Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Este posibil ca ITM sa ceara obligatoriu cursul de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Este posibil ca ITM sa ceara obligatoriu cursul de inspector resurse umane?

asta inseamna ca un economist va avea si un alt contract de munca cumul de functie resurse umane salarizare, respectiv chiar si un alt contract de munca -manager resurse umane pentru evaluarea salariatilor, deci trei contracte de munca la o firma, este foarte mult.
ovidiu7676, utilizator
Conform Codului Muncii, o persoana poate avea un numar nelimitat de contracte la unul sau mai multi angajatori, cu timp partial sau timp normal de lucru.

ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt
prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Cornelia Tulpan, Contabil
corneliamagda a scris:

Conform Codului Muncii, o persoana poate avea un numar nelimitat de contracte la unul sau mai multi angajatori, cu timp partial sau timp normal de lucru.

ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt
prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

un curs costa 500 lei si 40 ore, o facultate 4 ani si mult mai mult, deci sincer prefer cursul, dar ma intrebam cine va respecta legea .Daca faci cursul iti faci PFA sau SRL si faci mai multe activitati .
ovidiu7676, utilizator
deci trei contracte de munca la o firma, este foarte mult

Dupa cum este interpretata legea nu este mult. Legea da dreptul la mai multe contracte dar nimeni nu spune ca legea obliga la repaus si odihna.
3 contracte x 8 ore = se mai duce acasa persoana? Sau atributiile celor 3 functii le face in programul de 8 ore? Ar fi normal?
Legea 53 /2003 cum de functioneaza fara norme?

Referitor la curs.
Daca faceti un curs de perfectionare in domeniul resurselor umane, veti dobandi calitati diferite, in functie de studii.
Studii superioare - inspector resurse umane
Studii medii - referent resurse umane
Si apoi, daca sunteti salariat si salariul este diferit, nu?
Ca PFA, desi nu au aparut norme, trebuie sa te inregistrezi la ITM si raspunderea este pe masura.

In ceea ce priveste numarul de contracte, am pus si eu la randul meu aceasta intrebare inspectiei muncii.
Raspunsul a fost : se ia in considerare fiecare contract in parte, nu totalul lor.
Daca un angajat are spre exemplu 3 contracte cu 8 ore, va fi trecut de trei ori cu 8 ore si in pontaj si pe statul de plata, nu cu 24 de ore.
Dar, dupa parerea specialistilor, acest aspect ar fi in favoarea angajatorului.
Astfel, daca avem un salariat cu 2 contracte cu 6 ore fiecare, poate sta 12 ore pe zi, fara a se incalca interdictia de a presta ore suplimentare si fara a fi platit pentru depasirea timpului normal de munca.
corneliamagda a scris:

Referitor la curs.
Daca faceti un curs de perfectionare in domeniul resurselor umane, veti dobandi calitati diferite, in functie de studii.
Studii superioare - inspector resurse umane
Studii medii - referent resurse umane
Si apoi, daca sunteti salariat si salariul este diferit, nu?
Ca PFA, desi nu au aparut norme, trebuie sa te inregistrezi la ITM si raspunderea este pe masura.

In ceea ce priveste numarul de contracte, am pus si eu la randul meu aceasta intrebare inspectiei muncii.
Raspunsul a fost : se ia in considerare fiecare contract in parte, nu totalul lor.
Daca un angajat are spre exemplu 3 contracte cu 8 ore, va fi trecut de trei ori cu 8 ore si in pontaj si pe statul de plata, nu cu 24 de ore.
Dar, dupa parerea specialistilor, acest aspect ar fi in favoarea angajatorului.
Astfel, daca avem un salariat cu 2 contracte cu 6 ore fiecare, poate sta 12 ore pe zi, fara a se incalca interdictia de a presta ore suplimentare si fara a fi platit pentru depasirea timpului normal de munca.

in contractul de munca trebuie mentionata ora, deci economistul vine de la ora x la ora y, si inspector resurse umane de la ora ????? dilema

deci de la ora 8-9 sunt economista si de la 9-10 sunt inspector resurse umane SAU DE LA 8-9 SUNT SI INSPECTOR RESURSE UMANE SI ECONOMIST, LE AU INCURCAT SI NU STIU CINE LE MAI DESCURCA:))
ovidiu7676, utilizator