Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumut sc -administrator
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumut sc -administrator

administratorul unei sc poate lua in nume personal un imprumut din sc si sa-i returneze prin rate lunare ? daca da ce documente trebuie sa faca?
Nu legal. Singura "invarteala" care puteti s-o faceti e sa luati avans spre decontare si sa sperati ca nu vine un control pana sa apucati sa returnati aceasta suma, in mai multe luni, mai ales daca suma e mare.
In ceea ce priveste documentele, veti ridica banii din firma cu dispozitii de casierie (de plata) si ii veti restitui integral sau esalonat cu aceleasi documente - dispozitii de casierie (de incasare).

Veti scrie la explicatii - avans spre decontare - cu toate datele dvs, data, stampila, pe verso sa fie semnatura dvs de primire a banilor.

Nu e tocmai legal si ar fi cat de cat corect sa-i "restituiti", apoi sa-i "ridicati" din
nou, sper sa intelegeti ideea.

Ca inregistrari contabile: 542 = 5311 - suma - plata avansului
iar la restituire 5311 = 542 - suma -

Daca la sfarsitul anului acest avans nu s-a restituit integral, suma din ct 542 va trebui transferata in ct 461 - debitori diversi.

Sper sa va ajute contabilul dvs.
Doina B, utilizator