Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL cu activitate suspendata depune bilant la 30.06.11?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL cu activitate suspendata depune bilant la 30.06.11?

Am un SRL cu activitatea susupendata din 01.05.2009 pana la 30.04.2012.
Trebuie sa depun bilant la 30.06.2011?

multumesc!
Conform unui ordin al ministrului finantelor, firmele cu activitatea suspendata trebuie sa depuna bilant pe 0 si declaratie de inactivitate. Luati legatura cu contabila dvs. pentru a le depune la Finante, in caz contrar va veti putea trezi cu amenzi din partea lor pentru nedepunerea lor. Am avut si eu un client cu o societate suspendata si a primit amenda de la Finante pentru nedepunerea acestor documente. De aceea e bine sa le depuneti pentru a evita alte neplaceri.
Eu consider ca nu trebuie sa depuneti
[ link extern ]

Pentru 30 iunie 2011 există doar obligaţia de a depune raportări contabile de către entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.
Este adevarat ca pana la 31.12.2010 exista obligativitatea depunerii chiar raportarii chiar si a firmelor suspendate asa cum spune colega alina borza.
Conform OMFP 2234 art.2.18 acolo spune ca cei care au avut activitatea suspendata in semestrul I al anului 2011 nu depun bilantul , nu scrie nimic despre declaratie de inactivitate .
mihaelastir, utilizator