avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1437 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL cu activitate suspendata depune bilant la 30.06.11?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL cu activitate suspendata depune bilant la 30.06.11?

Am un SRL cu activitatea susupendata din 01.05.2009 pana la 30.04.2012.
Trebuie sa depun bilant la 30.06.2011?

multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihaelastir , utilizator 10:15, 23 Iulie 2011
Conform unui ordin al ministrului finantelor, firmele cu activitatea suspendata trebuie sa depuna bilant pe 0 si declaratie de inactivitate. Luati legatura cu contabila dvs. pentru a le depune la Finante, in caz contrar va veti putea trezi cu amenzi din partea lor pentru nedepunerea lor. Am avut si eu un client cu o societate suspendata si a primit amenda de la Finante pentru nedepunerea acestor documente. De aceea e bine sa le depuneti pentru a evita alte neplaceri.
Eu consider ca nu trebuie sa depuneti
[ link extern ]

Pentru 30 iunie 2011 există doar obligaţia de a depune raportări contabile de către entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.
Este adevarat ca pana la 31.12.2010 exista obligativitatea depunerii chiar raportarii chiar si a firmelor suspendate asa cum spune colega alina borza.
Conform OMFP 2234 art.2.18 acolo spune ca cei care au avut activitatea suspendata in semestrul I al anului 2011 nu depun bilantul , nu scrie nimic despre declaratie de inactivitate .
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Iulie 2011
mihaelastir, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcati! nou! bilant iunie! raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici Valentin_buzau Valentin_buzau [b]BILANT IUNIE! Raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici [/b] A aparut kitul pt bilantul la 30.06.2011.Il puteti descarca de aici: ... (vezi toată discuția)
Srl-d obligatii fiscale semestru (fara activitate) claudia_d claudia_d As vrea sa ma lamureasca cineva (competent) daca firmele infiintate in 2011, care nu au avut activitate mai trebuie sa depuna ceva la semestru? Stiu ca s-a ... (vezi toată discuția)
Bilant CCF CCF toate societatile sunt obligate sa depuna bilantul la 30.06.2011? (vezi toată discuția)