avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare absolvent de liceu promotia 2011 - facilitati ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare absolvent de liceu promotia 2011 - facilitati angajator

m-am gandit sa angajez la societatea meu un absolvent de liceu ,promotia 2011.am inteles ca am niste facilitati ,atat eu ca firma cat si el (sau el).care sant acestea?dar daca se hotataste sa mearga la facultate mai tarziu?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:23, 23 Iulie 2011
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã:
Art. 80.
(1) Angajatorii care încadreazã în muncã pe duratã nedeterminatã absolvenţi ai unor instituţii de învãţãmânt sunt scutiţi, pe o perioadã de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, aferentã absolvenţilor încadraţi, şi primesc lunar, pe aceastã perioadã, pentru fiecare absolvent:
a) o sumã egalã cu valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenţii ciclului inferior al liceului sau ai şcolilor de arte şi meserii;
b) o sumã egalã cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenţii de învãţãmânt secundar superior sau învãţãmânt postliceal;
c) o sumã egalã cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenţii de învãţãmânt superior.

(2) Angajatorii care încadreazã în muncã pe duratã nedeterminatã absolvenţi din rândul persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevãzute la alin. (1) pe o perioadã de 18 luni.

(3) Nu beneficiazã de prevederile alin. (1) şi (2) angajatorii care au obligaţia, potrivit legii, de a încadra în muncã absolvenţi ai instituţiilor de învãţãmânt, pentru absolvenţii din aceastã categorie.

Art. 83.
(1) Angajatorii care încadreazã absolvenţi în condiţiile art. 80 sunt obligaţi sã menţinã raporturile de muncã sau de serviciu ale acestora cel puţin 3 ani de la data încheierii.
...
2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

3. Pentru amanunte luati legatura cu agentia de Somaj cu care trebuie sa incheiati o conventie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficii intreprindere pentru angajarea unui absolvent somer roxxxy roxxxy Buna ziua. Ce beneficii am daca angajez someri absolventi in cadrul firmei melepe perioada nedeterminata? multumesc!! (vezi toată discuția)
Beneficii angajare someri cu jumatate de norma MARIA-a MARIA-a Va rog sa ma ajutati cu o informatie! Ce beneficii am daca angajez un absolvent de studii superioare care beneficiaza deja de somaj. Mentionez ca doresc sa il ... (vezi toată discuția)
Se mai acorda pentru tinerii absolventi de facultate recent angajati ajutor de la stat? emtr3s emtr3s tocmai am terminat facultatea si a aparut o oferta de munca si angajatorul meu m-a intrebat daca se mai aplica ideea in care statul plateste un nr de cateva ... (vezi toată discuția)