Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotii pot lua la casatorie numele de familie al ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotii pot lua la casatorie numele de familie al bunicilor?

Buna ziua, vreau sa stiu daca la casatorie sotii pot opta sa poarte numele unuia dintre bunici (materni).
Nu.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.
Categoric,nu,legea nu permite aceasta varianta.
Art. 27 C.fam. prevede :
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.
daca bunicii ii infiaza pot
@Jonny93 a intrebat:
vreau sa stiu daca la casatorie sotii pot opta sa poarte numele unuia dintre bunici

Si cand sa-i infieze, inainte sau dupa ce se casatoresc?