Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mesaje tendentioase
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mesaje tendentioase

Buna seara,
Azi am inceput sa primesc mesaje de la o vecina. Mesajele sunt pornografice si jignirile la adresa mea sunt cu gramada (una dintre ele este ca sunt nebuna). Nu am reactionat fata de aceasta persoana in nici un fel, in schimb am chemat politia. Nu stiu ce a discutat cu ea, dar mesajele au continuat. Am sunat, din nou la politie si tot asa de mai multe ori. Nu m-am certat cu aceasta persoana, singurul lucru a fost ca i-am demonstrat elegant ca nu are dreptate intr-un lucru minor.
Va rog spuneti-mi ce sa mai fac. Acum, in timp ce scriu, a inceput sa sune cu numar ascuns. Imi cer scuze, dar nu pot reproduce ce spune.
Va multumesc!
Dupa intrarea in vigoare a Noului Cod Penal, faptele descrise de dvs. vor constitui obiectul infractiunii de hartuire.
Pana atunci, din pacate, nu prea aveti ce face.