Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mutare la medic de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mutare la medic de familie

Buna ziua,
Care sunt conditiile in care ma pot transfera la un medicul de familie la care am fost initial inscris?
Metionez ca in urma cu ceva ani am facut un control la camin unde locuiam.
Si ulterior m-am trezit ca nu mai apar pe lista doctorului meu de familie.

Cum pot sa aflu la ce medic sunt inscris si cum dau de el sa ma mut inapoi la medicul meu initial care are toate datele mele, fisa, istoric, imi cunoaste bolile?

Am depus de cateva ori cereri la casa de asigurai de sanatate (din judetul in care am domicilui) prin care am precizat ca renunt de buna voie la mediucul actual si vreau sa fiu reinscris pe lista medicului meu initial.

Nimic nu s-a schimbat pana in prezent.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.
Am si eu o situatie legata de medicul de familie si de o posibila mutare la alt doctor de familie. Expun sintetic punctele :
1) in cazul unei persoane ce sufera de o boala pentru care doctorul specialist a eliberat o Scrisoare de Recomandare pentru a fi avizata de catre Medicul de familie, prin care persoana in cauza este indreptatita sa primeasca o cantitate dintr-un medicament in regim compensat - Medicul specialist a eliberat scrisoarea in cauza sub un anumit format, care nu a fost acceptat de catre medicul de familie, apoi am obtinut de la alt medic din departamentul de hematologie al unui Spital din Bucuresti aceiasi scrisoare cu un alt format. Nici acest format nu a fost acceptat de MF din cauza faptului ca "nu are antetul corespunzator, si nici codul medicamentului pentru a fi eliberat in regim compensat".

Doresc sa va intreb, din acest chin pur romanesc absolut inutil, ce este de facut pentru a obtine acest medicament in regim compensat? Mentionez ca am contactat Consiliul Medicilor de Familie si am fost rugat sa trimit la dansii aceasta ultima scrisoare de recomandare de la medicul specialist, pentru a fi analizata.
In acest caz, stiti cum este mai bine sa trimit acest document? In origina, insotit de o cerere, si anume ce continut sa aiba aceasta cerere?

2) Am aflat care sunt pasii ce trebuie urmati pentru ca o persoana sa se mute la alt medic de familie. Imi puteti indica exact materialul legislativ care specifica acest proces?

3) Cunoaste cineva exact ce remuneratie/parte pecuniara primeste un Medic de Familie pentru fiecare persoana care este inscrisa in cadrul cabinetului sau?

Multumesc.
1. Pierdeti timp inutil adresandu-va C.M. F.
Solutia este foarte simpla,medicul specialist trebuie sa foloseasca formularul tip pentru "scrisoare medicala" ,care este cel dat de modelul din ANEXA 38 din Ordinul864/538/2011privind Normele de aplicare a contractului cadru pe anul 2011.Va dau aici si un copy-paste peste acest formular:

Denumire Furnizor ..............................
Medic ..........................................
Contract/convenţie nr. ........
CAS ...........................

SCRISOARE MEDICALÃ*)
Stimate(ă) coleg(ă), vă informăm că ....................................., născut la
data de ............., CNP ......................................, a fost consultat în
serviciul nostru la data de ..........&........nr. F.O. / nr. din Registrul de
consultaţii……………………………………
Motivele prezentării .....................................................
..........................................................................
Diagnosticul:
..........................................................................
Anamneza:
...............................................
- factori de risc ...............................................
...............................................
Examen clinic:
- general ...............................................
...............................................
- local ...............................................
...............................................
Examene de laborator:
- cu valori normale ...............................................
...............................................
- cu valori patologice ...............................................
...............................................
Examene paraclinice:
EKG ...............................................
ECO ...............................................
Rx ...............................................
Altele ...............................................
...............................................
Tratament efectuat:
..........................................................................
Alte informaţii referitoare la starea de sănătate a asiguratului:
..........................................................................
Tratament recomandat (în situaţia în care la externarea din spital se eliberează
prescripţie medicală se va înscrie seria şi numărul acesteia):
....................................................
..........................................................................
(cu viza Unităţii judeţene de implementare a programului, pentru diabet)
________________________________________________________________________
| Unitate judeţeană de diabet zaharat: | |
|______________________________________|_________________________________|
| Nr. înregistrare a asiguratului: | |
|______________________________________|_________________________________|
Data ..........................
Semnătura şi parafa medicului
.............................
Calea de transmitere:
- prin asigurat
- prin poştă ..................
*) Scrisoarea medicală se întocmeşte în două exemplare, din care un exemplar rămâne la medicul care a efectuat consultaţia/serviciul, iar un exemplar este transmis medicului de familie/medicului de specialitate din ambulatoriul de specialitate.

2.In Ordinul 864,la Anexa 2A

3.Suma cuvenită prin plata "per capita"(pt.fiecare pacient) se calculează prin înmulţirea numărului de puncte rezultat în raport cu numărul şi structura
pe grupe de vârstă a persoanelor asigurate înscrise în lista medicului de familie,
cu valoarea stabilită pentru un punct.
Numărul de puncte acordat în raport cu numărul şi structura pe grupe de vârstă a
persoanelor înscrise asigurate se stabileşte astfel:
-pt. grupa de varsta 0-3 ani 11,2 puncte/persoana
-pt. grupa 4-59 ani 7,2 puncte/persoana
-pt. grupa peste 60 de ani 11,2puncte/persoana.
Valoarea stabilita pt. un punct per capita este de 4,50 le.
Nota :se mai aplica niste ajustari in functie de anumite crterii,nu are rost sa intram in amanunte,dar oricum cam asta e modul de calcul.

1) Iti recomand sa depui o copie dupa scrisoarea de recomandare cu adresa de inaintare si pe o copie a adresei de inaintare sa iti treaca numarul de inregistrare.
in cazul in care se rataceste sau nu primesti raspuns in 30 de lize sa poti sa revi la scrisoarea respectiva.

2) In cazul meu medicul de familie la care vreau sa ma mut s-a interesat la CAS si in cazul meu a fost gasita si o alta solutie.
Sa ma inregistreze ca pacient nou.
Trebuie sa ii aduc medicului de familie o adeverinta de salariat si o copie dupa buletin.
Si am scapat sa aleg sa caut in tot Bucurestiu un medic pe care nu il cunosc si nu stiu de unde sa-l iau.
"Scrisoarea de recomandare" nu se regaseste in formularele standard utilizate atunci cand ne raportam la furnizarea de servicii medicale de catre furnizori aflati in relatii cu casele de asigurare.
Documentul folosit in acest caz este "scrisoarea medicala",despre care am discutat in comentariul meu.
Atata timp cat medicul curant(familie,specialist)nu foloseste formularul intocmit dupa modelul reglementat,orice alt tip de document asemanator,nu are valabilitate,asa incat decat sa depuna reclamatii,mai bine este (mai ales ca am inteles ca utilizatorul este luat in evidenta pentru o afectiune cronica hematologica,care impune tratament continuu,) sa se prezinte la medicul respectiv si sa-i indice (daca el nu cunoaste)ce fel de scrisoare trebuie sa emita.
ContSters136493, utilizator
Multumesc mult pentru ajutor.

O zi placuta!