Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune

am un srl care nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare pana in prezent,momentan este suspendata activitatea temporar pana in 2012,as dori sa-l cesionez mai bine zis sa-l vand altei persoane,ce acte pot sa intocmesc si unde sa ma prezint,sant sindurul asociat?
se va intocmi un contract de cesiune de creanta;va indic sa fie intocmit la notar.
Sa mentionati expres ca o data cu cesiunea de creanta se va transmite atat activul cat si pasivul societatii.De asemenea, va trebui sa prezentati toate actele contabile, actele de constituire ale societatii etc care se vor preda cedentului pe baza de proces verbal semnat in fata notarului(evitati in acest mod surprize neplacute).Taxele aferente cesiunii de obicei se suporta de cesionar(dar este la latitudiena partilor)
se fac acte de cesionare.
la avocat sau notar