Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Baza de calcul indemnizatie maternitate/ indemnizatie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Baza de calcul indemnizatie maternitate/ indemnizatie crestere copil

Tichetele de masa, cadou, de vacanta se iau in calculul indemnizatiei de maternitate, iar mai apoi al indemnizatiei de crestere copil? Va multumesc.
Sumele corespunzatoare tichetelor cadou acordate de angajator nu se iau in calcul la stabilirea drepturilor care se determina in raport cu venitul salarial.

La stabilirea bazei de calcul al indemnizaţiei pentru creşterea copilului se iau în considerare veniturile supuse impozitului realizate de persoana îndreptăţită.
andreea_adomnitei a scris:

Tichetele de masa, cadou, de vacanta se iau in calculul indemnizatiei de maternitate, iar mai apoi al indemnizatiei de crestere copil? Va multumesc.

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005.
Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Valoarea nominala a tichetelor de masa este considerata venit salariat sau asimilat veniturilor salariale , prin urmare, se va lua in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru CCC.
Dar veniturile din chirii? Multumesc.