Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea obligatorie a locuintelor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea obligatorie a locuintelor

Daca am incheiat o asigurare facultativa a locuintei de 17 euro trebuie sa am si asigurarea obligatorie PAD ?
Uitati-va ce riscuri acopera asigurarea facultativa incheiata de dumneavostra. Trebuie sa fie incluse cutremure , inundatii si alunecari de teren, toate ca dezastre naturale.
Daca asigurarea facultativa incheiata are cuprinse si cele trei riscuri obligatorii prevazute de PAD adica inundatii catastrofale, alunecari de teren si cutremur, nu mai este nevoie de o alta polita.
-da asigurarea facultativa cuprinde cele trei riscuri obligatorii (inundatii catastrofale,alunecari de teren si cutremur) dar este facuta la "BCR ASIGURARI" care nu face parte din PAID, si n-as vrea sa ma trezesc cu vreo amenda dupa 5 august din aceasta cauza.
Va multumesc anticipat !
Polita facultativa pentru locuinta, poate fi facuta si la un asigurator care nu face parte din PAID.Nu va mai trebuie si PAD.
Am uitat sa mentionez faptul ca aceasta asigurare facultativa ( care cuprinde toate cele 3 riscuri majore) am contractato ieri 26 iulie 2011 !