Forum Discuţii juridice Executare silită TAXE JUDICIARE
Discuție deschisă în Executare silită

TAXE JUDICIARE

Dupa cum v-am mai scris am un prieten cu probleme cu legea: el a primit o somatie in care rezulta ca s-a inceput executarea silita a unei plati referitoare la cheltuieli de judecata. Ce este de facut daca nu a stiut de aceasta (i-a fost trimisa in urma cu 2 luni si a primit-o ieri) ... Acolo scrie ca daca nu plateste in 15 zile 850 ron incepe executarea silita... Se poate contesta decizia in instanta? Cum anume? Nu are bani nici de o paine sa-si cumpere, la munca nu-l primeste cu cazier ... ce se va intampla? :(( Va rog frumos sa ne dati un sfat !!! O zi buna.
Precizati de unde provine somatia ,ce contine , cum primit-o (prin posta cu confirmare de primire sau prin alta modalitate),precum si daca a semnat de primire cu mentionarea datei primirii.
ANAF, doua foi in 1. natura obligatiei fiscala (cheltuieli judiciare) prin care s-a evidentiat suma de plata (emitent: judecatoria sector 6 si curtea apel Bucuresti. Termenul legat de plata - 06.05.2011) cuantumul sumei in 2 plati... 2. natura obligatiei fiscala (92 cheltuiel judiciare titlul executoriu nr/data - somatia privind procedura fiscala) cuantumul sumei datorate ... certifica anumite cheltuieli judiciare de care nu stiam prin posta domiciliu, semn ... ce este de facut in acest caz?
dark_maria87, utilizator
Termenul de contestatie este de 15 zile de la data comunicarii insa nu are rost sa contestati intrucat nu va ajuta cu nimic.
Daca, intradevar, amicul dvs.nu are nicio sursa de venit si nici bunuri urmaribile in
patrimoniu,organul fiscal va constata starea de insolvabilitate,il va declara insolvabil,
iar in termen de 5 ani va urmari daca dobandeste bunuri ori surse venit pentru recuperarea creantei;daca in acest interval de timp nu dobandeste bunuri si/sau venituri urmaribile,creanta se va prescrie.
Va multumesc pentru timpul acordat... O seara placuta