Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Prelucrare date cu caracter personal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Prelucrare date cu caracter personal

decizia unei banci de a acorda/nu acorda un credit in functie de datele existente in Biroul de Credit vis a vis de o persoana se incadreaza la decizie individuala reglementata de Lg 677/2001?

care ar fi o astfel de decizie?
Buna ziua !
Legea nr. 677/2001 se refera la protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date .
Pentru consultarea/ verificarea in baza de date a Biroului de credit banca trebuie sa aibe imputernicirea persoanei respective numai in masura in acre este vorba de informatii ce intra sub incidenta legii nr. 677/2001 (date de identificare ale dvs.) .