Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut administrator SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut administrator SRL

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti, daca un administrator al unui SRL care este si asociat unic al acelei firme poate sa ia niste bani imprumut din firma(cca 30.000 lei), daca da in ce conditii si ce implica acest lucru.

Multumesc!
Nu aveti voie sa ridicati bani din societate sub forma de imprumut.
art. 1444 alin. 1 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare prevede ca este interzisa acordarea de imprumuturi administratorilor, cu exceptia celor prevazute la alin. 3;

- art. 1444 alin. 3 din Legea nr. 31/1990 permite totusi acordarea de imprumuturi administratorilor in limita echivalentului in lei al sumei de 5.000 euro;

- incalcarea acestor prevederi constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani, conform art. 272 alin. 1 pct. 3 din Legea nr. 31/1990;

daca asociatul este unic in societate, atunci imprumutul se poate acorda numai in baza unui contract incheiat sub forma scrisa, sub sanctiunea nulitatii absolute, conform art. 15 din Legea nr. 31/1990;

Din punct de vedere fiscal, avand in vedere prevederile art. 11 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile ulterioare, in baza carora organele fiscale pot reincadra tranzactiile dintre societatea comerciala (contribuabila) si persoanele afiliate (asociatii), astfel ca:

- acordarea imprumutului catre asociat poate fi tratata drept acordare de dividend, mai ales daca societatea inregistreaza profituri din anii precedenti ramase nerepartizate;
ovidiu7676, utilizator
Mea culpa @ovidiu7676 aveti dreptate. Am uitat de prevederile alin. 3, care de fapt constituie exceptia. Si aceasta pentru ca organele de control procedeaza exact cum ati scris Dvs.mai sus.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal