Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate

Esti obligat ca dupa terminarea concediului de maternitate sa revi la locul de munca initial sau poti sa-ti cauti alt loc de munca?sau daca iti gasesti mai repede de lucru in alta parte , iti permite legea?
Revii in acest caz la unitate doar pt. a solicita incetarea cim prin acordul partilor sau a notifica asupra intentiei de a demisiona daca angajatorul nu-si da acordul,caz in care va trebui sa efectuezi si preavizul.Dupa aceea te poti incadra oriunde doresti,fara a exista vreo restrictie in acest sens.
danielamihai a scris:

Esti obligat ca dupa terminarea concediului de maternitate sa revi la locul de munca initial sau poti sa-ti cauti alt loc de munca?sau daca iti gasesti mai repede de lucru in alta parte , iti permite legea?

1. La terminarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului, aveti dreptul de a va intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ati fi avut dreptul in timpul absentei.

2/ De asemenea, puteti reveni la munca inainte de a se termina CCC.

3. In cazul in care va gasiti de munca in alta parte, depuneti o cerere de revenire la locul de munca si , totodata, de incetare a arportului de munca fie cu acordul partilor, fie prin demisie.
Atata timp cat suspendarea este pana la o data anume precizata si revenirea din ccc nu se face mai devreme de aceasta data,nu este nevoie ca angajata sa faca o cerere prin care sa solicite incetarea suspendarii si revenirea in activitate,angajatorul intocmeste o astfel de decizie in acest sens.
ondino a scris:

Atata timp cat suspendarea este pana la o data anume precizata si revenirea din ccc nu se face mai devreme de aceasta data,nu este nevoie ca angajata sa faca o cerere prin care sa solicite incetarea suspendarii si revenirea in activitate,angajatorul intocmeste o astfel de decizie in acest sens.

De unde ati dedus ca nu se poate intoarce mai devreme din CCC?
"Esti obligat ca dupa terminarea concediului de maternitate sa revi la locul de munca initial"....

Din acest enunt al utilizatorului,am dedus ca revenirea urmeaza a se face in acest caz la expirarea ccc si nu mai devreme de acest termen.