Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Bibliografie admitere INM
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Bibliografie admitere INM

Buna ziua! Pentru admiterea la INM bibliografia de examen este aceasi in fiecare an? Sau macar asemantoare? Daca nu cum se pot oamenii pregati in doar 60 de zile inainte de examen cat am inteles ca este termenul pentru afisarea tematicii?
www.inm-lex.ro la sectiunea admitere in magistratura, este situ-ul unde puteti gasi toate informatiile necesare.
Poti incerca:

DREPT CIVIL
1. Gabriel Boroi - Drept civil. Partea generala. Persoanele, Ed. Hamangiu
2. Corneliu Birsan - Drept civil. Drepturile reale principale, Ed. Hamangiu
3. Constantin Statescu, Corneliu Birsan - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor, Ed. Hamangiu
4. Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale - vol I, II, III , Ed. Universul Juridic
5. Francisc Deak - Tratat de drept succesoral, Ed. Universul Juridic,

DREPT PROCESUAL CIVIL
1. Mihaela Tabarca - Drept procesual civil. Vol.I - II. , Ed. Universul Juridic

DREPT PENAL
1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
Daniel.I a scris:

Poti incerca:
DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic

Poate sa le incerce pe astea dar pana nu vor fi reactualizate cu modificarile aduse de Legea Micii Reforme ca le incearca pe riscul sau.
Din ce stiu eu, I. Neagu nu si-a reactualizat tratatul si nici Codul de Procedura Penala Adnotat (cel scos cu Damaschin)
In schimb poate sa incerce cu increrede M. Udroiu editie 2011 care contine toate modificarile.
ContSters181736, utilizator
davegahan a scris:

Daniel.I a scris:

Poti incerca:
DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic

Poate sa le incerce pe astea dar pana nu vor fi reactualizate cu modificarile aduse de Legea Micii Reforme ca le incearca pe riscul sau.
Din ce stiu eu, I. Neagu nu si-a reactualizat tratatul si nici Codul de Procedura Penala Adnotat (cel scos cu Damaschin)
In schimb poate sa incerce cu increrede M. Udroiu editie 2011 care contine toate modificarile.

Si eu vreau sa dau in 2012, ce carti in sugerezi sa iau? Eu vreau sa incep sa invat de ieri.
Multumesc,
Daniel.I a scris:
Si eu vreau sa dau in 2012, ce carti in sugerezi sa iau? Eu vreau sa incep sa invat de ieri.
Multumesc,

Ma tem ca e cam tarziu pt ca deja e azi.:D

Ma rog, presupunand ca intrebarea e totusi serioasa, incearca sa inveti dupa cum urmeaza:

Dr. Civil: exact autorii amintiti de tine pe fiecare materie in parte, dar sa fie cartile scoase pe Noul Cod Civil (deci tre' sa astepti sa apara) cel modificat prin legea 71/2011.
Dr. Procesual Civil: recomandabil Gh. Boroi sau Tabarca dar mai intai tre' sa astepti sa intre in vigoare Noul Cod de Procedura Civila (lucrul care e posibil sa se intample pana la data anuntarii examenului INM din 2012) iar apoi autorii de mai sus sa scoata carti dupa el.
Dr. Penal: exact autorii de care vorbesti si tu in postarea de mai sus, plus M. Udroiu.
La fel ca si la celelalte materii, tre' sa astepti sa intre in vigoare Noul Cod Penal (lucrul care e posibil sa se intample pana la data anuntarii examenului INM din 2012) si apoi sa iasa cursuri tiparite in conformitate cu el.
Dr. Procesual Penal: Ion Neagu si M. Udroiu dar mai intai tre' sa astepti sa intre in vigoare Noul Cod de Procedura Penala (lucrul care e posibil sa se intample pana la data anuntarii examenului INM din 2012) iar apoi autorii de mai sus sa scoata carti dupa el.

Dupa cum vezi, exista o multime de necunoscute cu privire la materia care trebuie invatata pt concursul INM din 2012. La ora asta singurul lucru sigur pt concursul din 2012 e Codul Civil care va intra in vigoare la 1 octombrie 2011. Deci poti sa te apuci sa-l citesti pe acela. Cu mare grija la ce cursuri tiparite citesti in sensul sa nu fie dintre cele scoase inainte de aparitia legii nr. 71/2011.
Probabil ca toate necunoscutele astea constituie motivul pt care nu ti s-a raspuns in threadul celalalt in care cereai aceste informatii. Deci as zice ca te-ai suparat degeaba...
ContSters181736, utilizator