Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare cu amanuntul

Buna ziua.

Va rog sa primiti spre analiza urmatoarea speta:

In ce conditii o societate comerciala care a intreprins demersurile necesare pentru achizitionare si fiscalizare casa marcat poate vine produse cu amanuntul inainte de a avea casa de marcat?

Din discutiile cu alte societati in aceeasi situatie am inteles ca vanzarea poate avea loc in situatia in care se tine evidenta zilnica separata a marfurilor vandute vs. sume incasate. Este aproape de legalitate o astfel de abordare?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

nu poate vinde produse cu amanuntul. trebuie eliberat bon fiscal.- o.g.28/99
Manuela Mircea a scris:
Este aproape de legalitate o astfel de abordare?

Stimata doamna in contabilitate nu mergem pe principiul "aproape de legalitate" , ci pe legalitate. Colegul @gigelin v-a scris mai sus cadrul legal care reglementeaza obligativitatea agentilor economici de a utiliza casele de marcat fiscale.

Iar aici puteti citi integral OG 28/1999.
[ link extern ]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
nu e recomndabil si in plus dureaza instructajul, codul stabilit pe clasa de produse.Comertul cu amanuntul are obligatoriu casa de marcat fiscala , vindeti la populatie si pentru revanzare doar catre persoane juridice si sa eliberati factura si chitanta fara bon fiscal aveti nevoie de comert cu ridicata.
ovidiu7676, utilizator