Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Dobanda anuala
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Dobanda anuala

Buna ziua, am nevoie de ajutor, trebuie sa calculez o dobanda anuala la o datorie din 2008 si nu stiu cum.

Multumesc anticipat!
Data Rata dobânzii de referinţă
(% p.a.)
DOBREFL_DREF
Multumesc, dar daca mi se cere dobanda anuala cum fac?
Dobanda anuala este media dobanzilor dintr-un an. Daca nu se stabileste o dobanda in contract atunci se aplica dobanda legala.

La 100 de lei din luati din decembrie 2008 si platiti in mai 2011 aveti de plata:
2009: 109,33 lei (dobanda anuala 9,33%)
2010: 116,58 lei (dobanda anuala 6,64%)
2011: 123,86 lei (dobanda legala la 1 ianuarie 6,25%) daca plata are loc la 1 august atunci se aplica si dobanda din iunie si aveti de plata 131,60 lei