avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotarare judecatoreasca

Buna seara! va rog sa imi spuneti cate copii legalizate de pe o hotarare judecatoreasca aflata la dosar se pot elibera de la arhiva instantei??Mentionez ca am scos doar una conforma cu originalul.Pentru a putea pune sentinta in executare,mi-a fost solicitat originalul de catre executorul judecatoresc.Oare ar trebui sa mai solicit eliberarea uneia?B-)
Puteti obtine cate copii doriti, dar cred ca este firesc sa avetio si d-voastra una.
Nu,aceasta sentinta va intra in posesia dvs.dupa ce va fi investita cu formula executorie.Adica dupa ce se vor aplica stampilele necesare pe sentinta.
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
andymaurul, utilizator
Cate doriti si pentru cate achitati taxele de timbru.
Va multumesc! Deci pot sa o dau executorului cea pe care o am fara nici o problema?
Hotararea poate fi doar legalizata sau poate fi legalizata si investita cu formula executorie.
Puteti obtine cate hotarari legalizate doriti, dar numai una investita.
Executorul are nevoie de exemplarul investit cu formula executorie, nu de un simplu exemplar legalizat.
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
ContSters103772, utilizator

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru iancu123 iancu123 stie cineva cat este taxa de timbru si timbru judiciar in cazul investirii cu formula executorie? (vezi toată discuția)
Cum procedez kywy kywy ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera cheltuielile de judecata? (vezi toată discuția)
Termen redactare decizie pronuntata de instanta de recurs tudormario tudormario In cat timp se redacteaza o decizie de recurs?Care este procedura de ridicare a deiziei? (vezi toată discuția)