Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: bunicii mei au murit. ei au avut 3 fete si un nepot pe care l-au infiat. nepotul avea o sora si o sotie cu care a fost casatorit cam un an. el a decedat cu multi ani in urma. acum urmeaza ca fetele sa introduca taxa de succesiune. in cate parti se imparte? in 4 sau in 3? mama baiatului mort care este si fiica bunicilor spune ca trebuie trecut si nepotul decedat? el mai are drept sau sotia lui? va multumesc
Fiind adoptat, nepotul a devenit fiu. Prin urmare, daca era in viata la data decesului parintelui/parintilor adoptivi, vine la succesiune, iar ca urmare a decesului sau partea lui de mostenire va trece in patrimoniul mostenitorilor sai (sotia, daca era casatorit la data decesului, si descendentii lui, daca are). Daca a decedat inaintea parintilor, atunci in locul sau vin la succesiunea acestora, prin reprezentare, descendentii sai (daca are), dar nu si sotia, care nu poate veni la succesiune prin reprezentare.
nepotul a murit acum 15 ani. bunica acum 10 ani si bunicul de 2 saptamani. el nu are copii. deci din partea lui poate cere cineva drept la mostenire?(sora, sotie, mama)?
in locul nepotului decedat vor culege partea acestuia de mostenire sotia si sora dansului .
Ati mai deschis un topic si vi s a raspuns si acolo....imi aduc bine aminte de subiect!
athe a scris:

in locul nepotului decedat vor culege partea acestuia de mostenire sotia si sora dansului .

???

:hm: