Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diurna legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diurna legala

Care este valoarea diurnei legale, pentru deplasari interne?
Stiti cumva si legea in care gasesc?
Va multumesc.
Diurna de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari interne este stabilita in limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice, adica 32,50 lei conform Codului Fiscal art 21(3),c.). Nivelul diurnei pentru institutiile publice este de 13 ron.
si pentru deplasarile externe?
Vedeti prevederile HG 1162/2004 pentru modificarea anexei la HG 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului român trimis în strãinãtate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar.
Pentru Europa, in principal 35Euro/zi (minim)
Nivelul maxim al diurnei externe deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit pentru agentii economici care trimit angajati in delegatie in strainatate se calculeaza astfel, conform Legii 285/2010:

Diurna maxima deductibila fiscal = diurna externa (conform HG 518/1995) x 0,75 x 1,15 x 2,5

HG 518/1995
[ link extern ] /