avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diurna legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diurna legala

Care este valoarea diurnei legale, pentru deplasari interne?
Stiti cumva si legea in care gasesc?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 11:29, 5 August 2011
Diurna de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari interne este stabilita in limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice, adica 32,50 lei conform Codului Fiscal art 21(3),c.). Nivelul diurnei pentru institutiile publice este de 13 ron.
si pentru deplasarile externe?
Vedeti prevederile HG 1162/2004 pentru modificarea anexei la HG 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului român trimis în strãinãtate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar.
Pentru Europa, in principal 35Euro/zi (minim)
Nivelul maxim al diurnei externe deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit pentru agentii economici care trimit angajati in delegatie in strainatate se calculeaza astfel, conform Legii 285/2010:

Diurna maxima deductibila fiscal = diurna externa (conform HG 518/1995) x 0,75 x 1,15 x 2,5

HG 518/1995
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi diurna pentru deplasare in exteriorul tari. tanasiecristian tanasiecristian Buna ziua.am avut contract de munca cu o firma de transport din Romania desfasurindu-mi activitatea pe teritoriul U.E. vreau sa intreb daca am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Diurna personal delegat in franta carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Stie cineva care este diurna ce se acorda muncitorilor delegati in Franta ? ... (vezi toată discuția)