Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascuta in 1953 decembrie, lucrez din anul 1977 fara intrerupere, am 5 ani facultate, cand pot sa intru in pensie ?
Limita de varsta la 59 de ani si 7 luni.Pensie anticipata partiala la acest moment,cu penalizare de 17,25% pe toata durata celor 23 de luni de anticipare.Pentru pensie anticipata fara penalizare,nu indepliniti conditia de stagiu,care este de 37 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat(facultate).
Va mulţumesc. Mai am de precizat, că am13 ani şi 3 luni în grupa II-a de muncă.

Cu mult respect!
Daca cei 13 ani sunt in procent de 100%,atunci indepliniti conditiile pentru limita de varsta.Reducerea este de 2 ani si 6 luni,din 59 si 7 luni.