avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascuta in 1953 decembrie, lucrez din anul 1977 fara intrerupere, am 5 ani facultate, cand pot sa intru in pensie ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:48, 4 August 2011
Limita de varsta la 59 de ani si 7 luni.Pensie anticipata partiala la acest moment,cu penalizare de 17,25% pe toata durata celor 23 de luni de anticipare.Pentru pensie anticipata fara penalizare,nu indepliniti conditia de stagiu,care este de 37 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat(facultate).
Va mulţumesc. Mai am de precizat, că am13 ani şi 3 luni în grupa II-a de muncă.

Cu mult respect!
Daca cei 13 ani sunt in procent de 100%,atunci indepliniti conditiile pentru limita de varsta.Reducerea este de 2 ani si 6 luni,din 59 si 7 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat doru anghel doru anghel Sunt nascut in 7 dec 1953. Am facut facultate la zi intre 1972-1977. M-am angajat in 11 august '77. Nu am grupe. Am 3 pauze in cartea de munca in ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala jungle jungle Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau pentru limita de varsta? vali_ff vali_ff Buna ziua. Am si eu cateva intrebari pentru dumneavoastra. Mama mea este nascuta in 10.07.1957 si ar dori sa iasa la pensie la termen sau anticipata, anul ... (vezi toată discuția)