Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie de la o pers.fizica, pe bordoreu achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie de la o pers.fizica, pe bordoreu achizitie

Buna ziua!
Vreau sa achizitionez pe societate niste bunuri ( care pt mine sunt obiecte de inventar) de la o persoana fizica care declara ca sunt bunuri personale.
Fac un borderou de achizitie si o dispozitie de plata ,dar trebuie sa-i retin la sursa impozit de 16 % ?
Multumesc!
Va recomand sa intocmiti un contract de vanzare-cumparare cat mai schematic, in care sa individualizati bunurile achizitonate si pretul achitat. Apoi, le introduceti in contabilitate la fel cum ati proceda cu oricare ale obiecte de inventar. Achitati pretul integral, nu retineti nici un impozit sau contributie.
Multumesc frumos !

Tocmai am gasit in codul fiscal art. 42 Venituri neimpozabile, art. g)

g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile şi mobile din patrimoniul personal, altele decât câştigurile din transferul titlurilor de valoare, precum şi altele decât cele definite la cap. VIII1;

Deci, nu retin impozit 16 % .