Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Birou notarial poate incheia ctr de asist juridica?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Birou notarial poate incheia ctr de asist juridica?

Buna ziua
Avem un Birou notarial - PFA . Pot incheia ctr de asistenta juridica/notariala cu un srl?
Cum ar trebui sa il inchei, in nume propriu sau pe birou?
Ma intereseaza si pt. decl de venit, banii sa se virezer in ct meu personal, sau in ct birou?
Apreciez o lamurire " babeasca".
Multumesc anticipat
Posibilitatea de acordare de consultatii juridice de catre notari este restransa la activitatile prevazute de art.9 din Legea nr.36/1995.

Art. 9

Notarii publici dau consultaţii juridice în materie notarială, altele decât cele referitoare la conţinutul actelor pe care le îndeplinesc şi participă, în calitate de specialişti desemnaţi de părţi, la pregătirea şi întocmirea unor acte juridice cu caracter notarial.

Intrucat activitatea unui notar se desfasoara in cadrul biroului notarial, banii vor fi virati in contul biroului notarial si nu in contul personal al notarului
ContSters103772, utilizator

Conform legii Notarilor publici....
Art. 9. - Notarii publici dau consultatii juridice in materie notariala, altele decat cele referitoare la continutul actelor pe care le indeplinesc si participa, in calitate de specialisti desemnati de parti, la pregatirea si intocmirea unor acte juridice cu caracter notarial.
calitatea are biroul notarial in relatia comerciala cu acel srl. si nu notarul.
nu e PFA este profesie libera
bioenergeta a scris:

Conform legii Notarilor publici....
Art. 9. - Notarii publici dau consultatii juridice in materie notariala, altele decat cele referitoare la continutul actelor pe care le indeplinesc si participa, in calitate de specialisti desemnati de parti, la pregatirea si intocmirea unor acte juridice cu caracter notarial.

Mie imi pare ca notarul nu poate da consultatii juridice decat in materie cu actele notariale.
Adica : actele care se incheie in forma autentica sau...ca sa facem o extinctie a legii...a acelor acte juridice care vor partile sa le incheie in forma autentica.
Adica partile fara sa fie obligate de lege sa incheie un act juridic in forma solemna au dreptul de a-l incheia in aceasta forma.
Ca sa dau un exemplu cat mai concludent din punctul meu de vedere...vinderea de incaltaminte...haine, etc.

Asadar, se poate discuta despre o oarecare eludare a legii intrucat pantofii se pot vinde cu act sub semnatura privata insa pot fi vanduti printr-un act incheiat in forma autentica.
Am dat acest exemplu pentru a fi cat se poate de clar.

Dupa parerea mea situatia este la limita legii...ca sa nu spun in afara ei...
Este insa adevarat ca este prima oara cand vad sau aud o intrebare care ma surprinde...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat