avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie - activitate lucrata in grupa I de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie - activitate lucrata in grupa I de munca

Am si eu o intrebare si anume :exista cineva in tara care poate sa confirme ca a primit Decizie pentru recalcularea pentru grupele de munca facuta in luna februarie 2011,intreb deoarece in orasul meu nu a primit nimeni desi suntem foarte multi in aceasta categorie.Pun aceasta intrebare deoarece am o nedumerire in sensul cum s-a facut recalcularea,desi am mai postat aceast subiect nu am gasit raspuns.Este vorba de art.de lege care se aplica,vorbesc de cei pensionati inainte de anul 2001.Legea 218/2008 prevedea clar ca recalcularea se face in baza a doua articole adica art.78^2 si art.165^1 din Leg.19/2000 modificata si complectata.Deci aici e nedumerirea se pare ca s-a aplicat numai art.78^2 (100 leg.263/2010,din care s-a scazut punctajul obtinut cu OUG.100/2008, desi legea spunea clar ca se majoreaza punctajele de la ambele articole si e si normal ,deoarece crescand punctajele anuale automat se modifica si punctajul pentru pensia suplimentara,altfel legiuitorul nu ar fi modificat ambele articole.Eu spun de leg.218/2008 pentru ca a fost prima lege care a fost elaborata in acest sens,dupa aceia a fost OUG100/2008,OUG209/2008 si in final leg.263/2010 care a abrogat toate acestea dar nu si continutul lor in acest sens.Astept pareri pe aceasta tema
Eu am inteles ce ati vrut sa spuneti dar am avut o dereglare si deaceia nu am putut sa raspund.Eu zic totusi ca majorarea cu 50% a puncatjelor anuale este o crestere,daca in loc de 20 de puncte acum am 30 asta nu inseamna o crestere de punctaj? In orasul nostru dupa cum vam mai spus nu a primit nimeni Decizie dupa recalculare,iar eu in 15 februarie am depus o petitie si nici pana in prezent nu am primit raspuns,deci in privinta asta Casa locala de pensii din orasul nostru este in urma cu 20 de ani fata de altele din tara.Dupa cum bine se stie Leg.218/2008 sa facut in scopul de inlaturare a discrepantelor care sau produs la recalcularea din 2005 conform leg.19/2000.Stiti bine dicutia care a durat ani de zile privind satgiul complet de cotizare care trebuia aplicat pentru grupele superioare de munca si acum sa luam un caz ipotetic.Daca o persoana a lucrat 35 de ani in Grupa I deci toata activitatea pe care a desfasurto a fost numai in grupa I si sa zicem ca la recalculare a din 2005 iau revenit un total de 40.....puncte anuale plus 4....puncte pentru pensia suplimentara avem 40+4=44 impartite la 30 (stag.compl.de cot)=1.46666 punctaj mediu anual,daca se impartea la 20 cum era normal aveam 44/20=2.2....si atunci conform legii 218/2008 40x50%=20 punctae anuale,4.x50%=2 si in final avem 40+20+4+2=66/30=2,2....punctaj mediu anual,iar in situatia ca nu se majoreaza si punctajul pentru pensia suplimentara atunci avem 40+20+4=64/30=2.13333 punctaj mediu anual,deci o diferenta de 0.06667 in minus si atunci daca legea s-a facut pentru a repera gresala,inseamna ca nu o repara ci o carpeste in termeni populari.Asta sustin eu si daca nu se facea asa inseamna ca nu e corect,ba mai mult decat atat cazul luat in calculul de mai sus toti ani au fost in Grupa I,dar care a mai avut ani si in Gr.III-a pierde si mai mult ca daca se impartea la 20 tot punctajul,atunci punctajul mediu anual era corect dar prin impartirea la 30 s-a pierdut odata iar acu cu majorarea numai a anilor din Grupa I-a si fara sa se faca asa cum sutin eu mai perde inca odata,de altfel si eu sunt in aceiasi situatie am avut 36 de ani lucrati an pe an din care 27,5 in gr.I.Ma scuzati ca am scris mai mult dar am vrut sa fiu inteles si cred ca am fost inteles,chiar daca nu se face asa eu imi mentin punctul de vedere si cazul prezentat mai sus demostreaza matematic ca am dreptate,insa de multe ori mori cu dreptatea in mana.Probabil o sa veniti sa spuneti ca se face altfel,adica punctajul mediu anual se face numai pentru sporul de puncte,ca se scade punctajul anual acordat cu OUG.100/2008 si multe altele dar in final punctajul mediu anual care ramne dupa toate calcule si definitiv este principal.Va doresc o seara buna in continuare.
Sa mai dezvolt subiectul.Se stie faptul ca punctajele lunare si anuale,sunt rezultatul raportului dintre:veniturile asiguratului(salariu+sporuri permanente/salariul mediu brut pe economie).Mai exact:lei/lei.Deci cu cat veniturile(in lei)au fost mai mari,cu atat punctajele lunare sau anuale au fost mai mari,raportate la salariul mediu brut pe economie(in lei).Deci si punctajele la pensia suplimentara tot din acest motiv pot creste.
Acum o intrebare punctula:Ce venituri reale neluate in calcul ati avut in timpul cat ati lucrat in grupa I-a de munca,pentru a va creste punctajele lunare si anuale cu 50% ?Si implicit puncajele pentru pensia suplimentara ?

Repet:Numai veniturile(reale)pot conduce le cresterea punctajelor lunare si anuale.

Dati cifre reale,din acte oficiale(carnet de munca,adeverinte,etc.)verificabile.Nu dati cifre din imaginatie sau presupuneri.
Daca nu am fost inteles,mai dau cateva detalii.

Din postarea mea anterioara,cat si din legislatia in vigoare,se intelege ca majorarea cu 50% a punctajelor pentru grupa I-a,nu a fost rezultatul unui raport intre niste venituri(lei)si salariul mediu brut pe economie(lei).Si nici nu avea cum,din lipsa veniturilor(lei).Cresterea cu 50% a punctajelor s-a facut prin aplicarea legii(impusa)si nu prin raportul invocat mai sus.
Intrebare punctuala:La ce venituri(vi s-a retinut)ati contribuit cu 2,3 sau 5% in plus la pensia suplimentara, pentru a beneficia de inca o majorare de punctaj prin aplicarea art.165(1)din legea 19/2000 ?Sau art.168(1)din legea 263/2010 ?

Parerea mea este ca nu merita sa va consumati atata energie,pentru 37 de lei la pensie.Aici legea nu lasa loc de interpretare.Mai degraba lasa la retinerea CAS sub 740 de lei.Piederea este de 46 sau 47 de lei pe luna.

Acest raspuns este din partea domnului Vasile Popescu pentru domnul Mircea Carp

Nu mai trebuie dezvoltat nimic eu am inteles totul,in schimb cred ca eu nu sunt inteles sau nu se vrea sa fiu inteles,
deoarece daca eu nu as sti cum se calculeaza punctajele lunare,anuale si punctajul mediu anual atunci nu ar avea rost sa mai discut acest subiect pe forum .Sa fiti sigur ca eu nu am luat cifre din imaginatie sau presupuneri,ci am luat un
caz ipotetic care in unele situatii poate fi si real,dar eu am vrut sa arat care a fost scopul legii 218/2008,adica acela pentru
a se repara gresala care s-a produs odatata cu recalcularea pensiilor conform leg.19/2000,in ce a ce priviste aplicarea stagiului complet de cotizare pentru calcularea punctajului mediu anual,adica 20,25 sau 30 de ani Dupa cum se stie Decizia nr.40 a ICCJ a lamurit aceasta problema si anume ca cei care au lucrat minim 20 de ani in gr.I-a trebuia sa li aplice un stagiu complet de cotizare de 20 de ani si tot asa de bine se stie ca cei care au actionat in instanta ,Cas. judetene de pensii si au avut norocul sa fie mai aproape de capitala au reusit,eu nu am avut acest noroc.Prin calculul ipotetic luat de mine asta am aratat ca e acelas lucru ,daca punctajele totale anuale plus punctajul pentru pensia suplimentara se impart la 20 de ani,sau daca aceleasi punctaje se majoreaza cu 50% si se impart la 30 de de ani,rezultatul punctajului mediu anual este acelas,dar cu o singura conditie ca si punctajul pentru pensia suplimentara sa fie majorat cu 50% altfel iese o diferenta mica in minus,asta sustin eu si a
fost demonstrat matematic.Daca eu am gresit la calcul nu e nici o suparare daca imi aratati greseala facuta.Dupa cum ati observat eu am luat un caz ipotetic cu toata perioada in gr.I de munca dar in situatia ca mai sunt si ani lucrati in fosta grupa III-a atunci se schimba situatia si asta sustineam eu ca nu mai este acelas lucru ca or se imparte la 20 de ani ori se majoreaza cu 50% si se imparte la 30 de ani pentru ca ani din gr.III-a nu se majoreaza cu 50% si asa e corect ,insa asta aratam ca si aici e o pierdere fata de aplicarea stagiului complet de cotizare de 20 de ani.Pentru a fi inteles ce sustin eu, tin sa precizez ca eu nu ma refer numai la situatia mea personala ci in general la aplicarea legii si deaceia spuneam eu ca cei care au fost pensionati pana in anul 1990 pierd mai putin, pentru ca dupa cum se stie pensia suplimentara se acorda incepand cu 01.01.1967 si deci care se pensioneaza in prezent au peste 40 de ani contributie pentru pensia suplimentara.si pierd mai mult daca nu se majoreaza si pensia suplimentara. Daca ati observat in leg.218/2008 art.78^2 nu specifica nimc de punctaje lunare,anuale sau totale spune doar punctajele realizate in perioadele respective,
,acelas lucru scrie si la art.165^1,iar in leg.263/2010 la art.100 specifica punctajele lunare se majoreaza cu 50% si asa cum am mai spus ori lunare ori anuale este acelas lucru,dar se poate intampla ca intr-un an sa fie luni lucrate si in gr.I si in gr.III-a si de aceia a specificat perioadele desfasurate in gr.I. Vreau sa mai spun ca leg.218/20008 nu prevede nimic despre diferenta ci asta a aparut dupa ce s-au emis OUG 100/2008,OUG 209/2008,leg.263/2010.In final eu asa consider ca ar fi normal sa se procedeze si asa reiese si di calculul facut,dar avand in vedere ca eu nu am studii juridice mas bucura foarte mult daca cineva ar lamuri acest subiect pe forum.Sigur ar mai fi multe de spus dar consider ca am fost inteles ce reclam eu in acesta problema,dar cum am mai spus nu reclam numai situatia mea ci in general.Vazand postarea de azi tin sa precizez ca acel calcul facut nu a fost pentu mine si a fost luat un caz ipotetic,in cazul meu e vorba de 48 de lei tot lunar.Va rog sa va spuneti parerea in ceea ce privste,aplicarea stagiului de cotizare de 20 de ani sau majorarea cu 50% si impartirea la 30 de ani,va intreb ca la timpul potrivit stiu ca si in privinta asta aveati o alta versiune.




Eu nu mi-am propus sa contrazic pe nimeni,mai ales ca ma aflu in aceeasi situatie.Pierderea in cazul meu este de 76 lei brut,sau 61 de lei net.Cazul prezentat de mine in postarea anterioara,este chiar cazul Dumneavoastra,unde este vorba de 48 de lei brut,sau 37 de lei net.Asadar parerea mea a fost si ramane ca pentru majorarea punctajelor anuale aferente grupei I-a avem acoperire legala,pe cand la majorarea punctajelor pentru pensia suplimentara nu.Mai fac precizarea ca majorarea respectiva,nu depinde de mine.Adica de faptul ca eu vreau,sau nu,sa va inteleg mesajul Dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug nr. 209/2008 iancutuila iancutuila doresc sa stiu cand se va pune in aplicare OUG 209/2008 cu mentiunea ca am lucrat in grupa II de munca aproximativ 30 de ani de unde rezulta un spor de 7.3 ani ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie - activitate lucrata in grupa i de munca Popescudvasile Popescudvasile Am rugamintea de a ma lamuri cu o problema ,la care nu am gasit raspuns nici la CNAPS,nici la Casa teritoriala de pensii desi au trecut 4 luni de ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul al punctajului suplimentar - grupa i de munca Popescudvasile Popescudvasile Am primit in aceasta luna punctajul suplimentar pentru ani lucrati in Gr.I de munca si punctajul mediu anual suplimentar primit,nu corespunde cu punctajul ... (vezi toată discuția)