Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Pentru un copil nascut 23 decembrie 2010, mama s-a intors la servici din martie 2011, care este cuantumul stimulentului de insertie?
Beneficiati de stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 de lei,deoarece ati inceput activitatea profesionala inainte de împlinirea de catre copil a varstei de 1 an. Stimulentul se acorda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Deoarece copilul este nascut in 2010 dvs. vi se aplica prevederile OUG 148/2005 in care se precizeaza ca stimulentul este de 100 lei lunar.
Asa este, stimate coleg aveti dreptate nu am citit cu atentie este 2010 si nu 2011, deci nu beneficiaza de prevederile OUG 111/2010.