avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Pentru un copil nascut 23 decembrie 2010, mama s-a intors la servici din martie 2011, care este cuantumul stimulentului de insertie?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 13:23, 8 August 2011
Beneficiati de stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 de lei,deoarece ati inceput activitatea profesionala inainte de împlinirea de catre copil a varstei de 1 an. Stimulentul se acorda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Deoarece copilul este nascut in 2010 dvs. vi se aplica prevederile OUG 148/2005 in care se precizeaza ca stimulentul este de 100 lei lunar.
Asa este, stimate coleg aveti dreptate nu am citit cu atentie este 2010 si nu 2011, deci nu beneficiaza de prevederile OUG 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul pentru cresterea copilului razvan_dochia2002 razvan_dochia2002 Am intrat in CCC la data de 24.10.2010 (pe legea veche),daca dupa un an merg la munca primesc 500 de lei in plus la salariu sau de ei beneficiaza doar cei ... (vezi toată discuția)
Ccc 2 ani...dupa 1 an vreau sa ma angajez!!!! anamariaholban anamariaholban Buna ziua, Fiti amabili, am un baietel de aproape un an.Am nascut in dec 2010 si am optat pentru CCC 2 ani....as dori sa stiu daca mai beneficiez de cei 500 ... (vezi toată discuția)
Nelamurire! deiuta deiuta sunt o mamica care am nascut in luna iulie 2010. intrucat am un sprijin in familie care imi ingrijeste de copil, vreau sa ma intorc la serviciu incepand cu ... (vezi toată discuția)