Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de omor

Mi s-a facut o plangere penala de catre fostul socru de tentativa de omor asupra fiului sau . Mentionez ca desi am divortat , locuim inca impreuna deoarece nu s-a finalizat partajul , iar fostul socru a facut aceasta plangere in urma descrierii unei certe dintre mine si fostul sot , de catre acesta . Este indreptatit sa faca acesta plangere penala si nu fostul sot , care se presupune ca a fost agresat ? Am primit o citatie sa ma prezint la Ministerul de interne , sectia Omoruri.
Pentru tentativa de omor poate face un denunt oricine.
Vedeti ca daca veti fi pus sub acuzare e posibil sa fiti retinut si apoi arestat.
Unele faze aiurea pot genera mari probleme.
Nu ar strica sa mergeti insotit de avocat daca iubiti libertatea...
Plângerea penală poate fi depusă şi prin mandatar, cu procură specială.Poate că soţul dvs. l-a împuternicit pe tatăl său.
Da, poate sa fi fost şi un denunţ cu privire la o faptă despre care denunţătorul are cunoştinţă.
Pentru ca fapta denunţată să aibă o astfel de încadrare juridică trebuie efectuate cercetări şi este nevoie de certificat medici-legal care să ateste că victimei i-a fost pusă viaţa în pericol.
Trebuie să vă prezentaţi, altfel se poate emite un mandat de aducere şi să fiţi dusă silit la audieri.Ar fi indicat să vă prezentaţi însoţită de avocat, însă aveţi dreptul şi să solicitaţi avocat din oficiu.
Ar fi de preferat sa isi angajeze avocat intrucat poate discuta cu el inainte de audiere.
Cu avocatul din oficiu,foarte probabil,va vorbi in fata anchetatorului.
La politist nu i-ar parea rau deoarece ar afla tot ce il intereseaza...
Ca sa ajung sa fiu pusa sub acuzatie , ar trebui sa existe si ceva dovezi . Oricine poate face o plangere penala de tentativa de omor si oricine poate sustine orice . Multumesc pt raspuns
daca a depus plangere aiurea.. dupa terminarea cercetarilor, inchiderea dosarului, ii puteti face si dvs plangere pt denunt calomnios