Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cum fac recodificarea?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cum fac recodificarea?

Va rog sa-mi spuneti ce documente imi trebuie pentru a face recodificarea?
Multumesc
Pana la 1 martie 2010 recodificarea se putea face gratuit.
Acum, este tratata ca orice modificare a actului constitutiv. Intocmiti hotararea AGA prin care trebuie sa optati pentru codul CAEN rev. 2 care va deveni Activitatea principala. Alegerea trebuie facuta deoarece vechiul cod s-a divizat in mai multe coduri sau mai multe coduri au fost comasate intr-unul singur. Sa nu uitati de contor. La registrul comertului, completati formularele necesare. Le gasiti pe www.onrc.ro. La formular trebuie sa adaugati Certificatul de Inregistrare in original - pentru ca acest act contine codul activitatii principale si se preschimba. Mai aveti nevoie de Delegatia/procura celui care se prezinta la registru (chiar daca e asociatul unic) . Taxele : de registru, de timbru, ptr.Monitul Oficial.
De ce as avea nevoie si de AGA?
Pe site-ul ONRC scrie ca am nevoie de CUI + constatatoare in original+ cerere tip+imputernicire.
Nu trebuie nicio AGA. E adevarat ca aveti nevoie de actele pe care le-ati vizualizat pe site-ul ONRC-ului si de o suma in jur de 50 ron.
In regula. Multumesc
Recodificarea obiectelor secundare de activitate se face automat? Daca am multe activitati secundare, platesc mai mult? Multumesc.