Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recodificare CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recodificare CAEN

Buna ziua,
Sunt mostenitoare unica a unui SRL cu asociat unic, am depus la ONRC documentatia pentru succesiune si am primit termen de amanare pentru urmatorul motiv:
-actul constitutiv se va depune si cu obiectele secundare de activitate ( lipsa recodificare ).
Actul constitutiv actualizat contine codul CAEN vechi pentru obiectul principal de activitate si enumerarea obiectelor secundare de activitate, fara codurile CAEN aferente. Nu s-a facut recodificare conform noului cod CAEN.
In aceasta situatie pot sa depun actul constitutiv cu vechile coduri CAEN si ulterior sa cer o reactualizare CAEN sau sunt obligata sa depun actul constitutiv cu noile coduri CAEN ( in acest caz e posibil sa nu ma incadrez in termen si sa mi se respinga dosarul, astfel sa pierd banii dati)?
Ca mostenitor pot cere reactualizarea CAEN (sa emit hotarare AGA)?
Multumesc.

Ideal ar fi fost sa depuneti concomitent cu actele privind documentatia pentru succesiune si o cerere tipizta la care sa anexati certificatul de inregistrare in vederea recodificarii. Nu este nevoie pentru hotarare la recodificare. In rezolutia prin care s-a dat amanarea trebuie sa va fie prezentate motivele. Acestea presupun ca vor fi: depunerea cererii tipizate in vederea recodificarii intr-o prima etapa cu certificatul de inregistrare aferent, iar in vederea completarii dosarului pentru care vi s-a dat amanare va trebui sa depuneti un act constitutiv actualizat cu noile coduri si modificarile la zi.
Multumesc pentru raspuns.
Din ce mi-ati scris inteleg ca nu este nevoie de hotarare AGA pentru recodificare, insa pe cererea tipizata trebuie sa mentionez in ce calitate depun actele - cea de mostenitor in cazul meu?
Motivul invocat pentru amanare este :
-actul constitutiv se va depune si cu obiectele secundare de activitate ( lipsa recodificare ), nu se detaliaza.
In privinta actului constitutiv actualizat cu noile coduri nu trebuie sa astept sa se faca recodificarea, sa cer certificat constatator si apoi sa-l depun?
Termenul de amanare este 29 august, ma pot incadra in acest termen?

sad a scris:

Ideal ar fi fost sa depuneti concomitent cu actele privind documentatia pentru succesiune si o cerere tipizta la care sa anexati certificatul de inregistrare in vederea recodificarii. Nu este nevoie pentru hotarare la recodificare. In rezolutia prin care s-a dat amanarea trebuie sa va fie prezentate motivele. Acestea presupun ca vor fi: depunerea cererii tipizate in vederea recodificarii intr-o prima etapa cu certificatul de inregistrare aferent, iar in vederea completarii dosarului pentru care vi s-a dat amanare va trebui sa depuneti un act constitutiv actualizat cu noile coduri si modificarile la zi.
Va puteti incadra in acest termen. Actul constitutiv actualizat se poate intocmi de persoane de la firme specializate, avocati, notari sau in cadrul biroului de asistenta juridica de la registrul comertului. Pe cerere specificati calitatea de mostenitor si anexati eventual certificatul de mostenitor in copie. Dupa cum v-am mai spus, nu este nevoie de hotarare AGA pt recodificare.
eu va recomand sa mergeti la un avocat si sa va actualizati inclusiv actul constitutiv actualizat.
ovidiu7676, utilizator