Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

Buna!am si eu o intrebare in legatura cu un contract de inchiriere.Am un spatiu proprietate privata inchiriata printr-un contract incheiat doar la fisc .Chiriasii au vrut sa faca contract pe 5 ani utilizand spatiul pentru o farmacie.Chiriasii au platit la inceput chiria pe ultimele trei luni contractuale in avans.Acum acestia vor sa rezilieze contractul si sa plece dar isi doresc inapo acea chirie platita in avans,adik ei or sa mai stea 3 luni aici si vor sa nu mai platesca acea chirie cat or sa mai stea .Este normal?Adica acei bani in avans nu reprezinta ultimele trei luni din contract ?adik din cei cinci ani?ei sustin ca sunt ultimele trei luni pana la rezilerea contractului.u cred ca normal ei pierd acei bani pt ca ei reziliaza contractul inainte de termen si nu noi ca nu noi ii dam afara si ca normal nu sunt obligata sa le dau banii aceia si ei sunt obligati sa imi plateasca chiria pana pleaca.Astept un raspuns la intrebarile mele.va multumesc .
Din cate am inteles, in masura in care vor ramane in continuare ultimele 3 luni in acel spatiu, este normal sa le percepeti chirie. Daca pleaca inainte de termenul stabilit in contract, depinde care este modalitatea si sanctiunile prevazute in contract pentru incetarea contractului inainte de termen.
CAM ACESTA ESTE CONTRACTUL:
1. PARTI CONTRACTANTE
2. OBIECTUL CONTRACTULUI reprez.inchiriereaa spatiului in vedrea folosirii ca farmacie comunitara
3. TERMENUL termenul inchirierii este de 5 ani incepand cu data de 01.06.2009 pana la data de 31.05.2014 cu drept de preemptiune in favoarea locatarului
4.PRETUL este de 1000 lei lunar si se va plati pana inn prima zi din luna ,pentru luna in curs .ASTAZI DATA AUTENTIFICARII PREZENTULUI ACT ,SAU PRIMIT 3000 LEI REPREZENTAND CHIRIA PENTRU ULTIMELE TREI LUNI ALE PERIOADEI CONTRACTUALE .De comun acord partile au stabilit ca pretul fixat la momentul inchirierii contractului sa ramana la valoaarea initiala de 1000 lei pe timpul primului an iar restul pana la sfarsitul perioadei contractuale chiria sa poata creste in functie de rata inflatiei.
5. obligatiile proprietarului.
-sa predea spatiul in starea corespunzatoare
-sa execute lucrarile de reparatiii caere nu sunt in sarcina locatarului
-sa asigure folosinta bunului inchiriat in tot timpul contractylui garantand pe locatar contra pierderii totale sau partiale a bunului contra viciilor bunului ori contra tulburarii folosintei bunului
-sa execute si sa preadea in termen de 2 saptamani de la data achitarii sumei de 3000 lei reprezentand chiria pentru ultimele trei luni ale perioadei contractuale respectiv(lavoar vas wc,gresie faianta racordareala reteaua de apa si canal bsi iluminat ...etc..
- sa inregistreze prezentul contract la fisc in termen de 15 zile de la data semnarii acestuia iar un exemplar inregistrat sa il inmaneze locatorului
6.OBIGATIILE LOCATARULUI
-sa execute la timpo siu in bune conditii lucrarile de intretinere si reparatiile ce ioi revin si nu intra in sarcina proprietarului reprezentand un accesoriu al folosintei pentru care nu poate cere diminuarea chiriei
-sa plateasca chiria la termenele fixate in contract
-la sf contractului sa restituie bunul inchiriat in starea in care la primit fiind considerat ca la primit in stare buna
- sa permita accesul proprietarului in spatiul inchiriat in vederea verificarii modului cum acesta este folosit si intretinut o data pe luna dar numai in prezenta locvatarului
- sa foloseasca spatiul inchiriat dupa destinatia prevazuta in contract
7.ALTE OBLIGATII
-UTILITATILE CONSUMATE SUNT IN SARCINA LOCATARULUI IN PROPORTIE DE 100 LA 100
8.SUBINCHIRIEREA SI CESIONAREA
SUBINCHIRIEREA IN TOT SAU IN PARTE A BUNULUI INCHIRIAT CESIUNEA CONTRACTULUI DE INCHIRIERE UNUI TERT ,MODIFICAREA SAU SCHIMBAREA DESTINATIEI SPATIULUI ESTE PERMISA NUMAI CU ACCEPTUL EXPRES AL LOCATORULUI
9.RASPUNDEREA CONTRACTUALA
-forta majora apara de raspundere
10.LITIGII
- litigii de orice fel decurgand din executarea prezentului contract de inchiriere sunt6 competente instantei judecatoresti de drept comun
11.CLAUZE speciale
-la incetarea contractului locatarul este obligat sa predea spatiul si cheile acestuia in caz contrar se face raSPUNZATOR PENTRU TOATE DAUNELE PRODUSE BUNURILOR INCHIRIATE
-REZILIEREA CONTRACTULUI DE CATRE LOCATAR SAU LOCATOR ESTE POSIBILA SUB CONDITIA NOTIFICARII SCRISE CU 90 DE ZILE INAINTE
-ORICE NONCONFORMITATI LEGALE ASUPRA REGIMULUI JURIDIC SI CADASTRAL AL CLADIRII SI SPATIULUI AFERENT CONTRACTULUI DE INCHIRIERE SUNTY IN DIRECTA RASPUNDERE LOCATORULUI.
-IN SITUATIA IN CARE DIN ACEST MOTIV NU SE POATE DERULA ACTIVITATEA PRINCIPALA DE ACTIVITATE A LOCFATARULUI ,CONTRACTUL DE INCHIRIERE SE SUSPENDA SAU SE INCHEIE DUPA CAZ FARA PREAVIZ IAR GARANTIA DE 3000 LEI SI CHIRIA DIN LUNA RESPECTIVA SE RETURNEAZA LOCATARULUI.
-REDACTAT SI DACTILOGRAFIAT ASTAZI 17.05.2009.IN 3 EXEMPLARE ORIGINALE.
Daca s-a stabilit contractual dreptul la reziliere cu 3 luni ianinte, chiriasi au drept sa deconteze cele 3.000 de lei platit in avans pentru cele trei ultimi luni din viata contractului. Intre timp dv ai drept sa faca vizita la locul inchiriat pentru urmatoare si potentiale chiriasi.