avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... model contract de comodat pentru autoturism de pe pf ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

model contract de comodat pentru autoturism de pe pf pe pfa

Ma intereseaza un model contract de comodat pentru autoturism de pe pf pe pfa care sa fie cat mai explicit (sa cuprinda obligatii, clauze intre parti s.a.m.d.) si daca eu ca persoana fizica as vrea sa vand autoturismul in timpul desfasurarii contractului de comodat care este procedura? (daca se precizeaza acest aspect in contract?).
Si cum impozitele si taxele obligatorii nu sunt deductibile as vrea sa stiu care sunt aceste taxe obligatorii? (doar taxa de drum sau si RCA-ul obligatoriu al autoturismului, adica RCA-ul il voi putea deduce sau nu? si daca RCA-ul se face pe proprietarul masinii cum va fi introdus in contabilitatea PFA-ului?)
Mentionez ca am un PFA cu domeniu de activitate pe inginerie si consultanta, cod caen 7112
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 12:12, 11 August 2011
Pentru redactarea unui contract cu aceste clauze este mult de scris pentru un forum.
Luati legatura cu un avocat sa vi-l redacteze.
raul78 a scris:

Ma intereseaza un model contract de comodat pentru autoturism de pe pf pe pfa care sa fie cat mai explicit (sa cuprinda obligatii, clauze intre parti s.a.m.d.) si daca eu ca persoana fizica as vrea sa vand autoturismul in timpul desfasurarii contractului de comodat care este procedura? (daca se precizeaza acest aspect in contract?).
Si cum impozitele si taxele obligatorii nu sunt deductibile as vrea sa stiu care sunt aceste taxe obligatorii? (doar taxa de drum sau si RCA-ul obligatoriu al autoturismului, adica RCA-ul il voi putea deduce sau nu? si daca RCA-ul se face pe proprietarul masinii cum va fi introdus in contabilitatea PFA-ului?)
Mentionez ca am un PFA cu domeniu de activitate pe inginerie si consultanta, cod caen 7112


Contractul de comodat se poate face pe durata determinata sau nedeterminata si la capitolul "clauze", se pot introduce conditiile necesare/utile ambelor parti. Prin acordul partilor, contractul poate sa inceteze si inainte de termen.
Veti gasi informatii utile referitoare la acest subiect in link-urile de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
[ link extern ]
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Auditor energetic pentru cladiri - pfa sau profesie liberala stefansn stefansn Buna ziua, Sunt auditor energetic pentru cladiri atestat de Ministerul Dezvolatarii si sunt inregistrat la RC ca PFA cu codul CAEN 7112. Pot desfasura ... (vezi toată discuția)
Acte la infiintare persoana fizica autorizata catalindmarin catalindmarin Buna ziua Va rog sa ma ajutati intr-o problema (cu siguranta s-a mai scris aici despre ea): Ce acte sunt necesare pentru a deveni o persoana fizica ... (vezi toată discuția)
Lnchiriere masina pe firma nepynepy nepynepy Buna ziua , daca ma puteti ajuta cu , cateva raspunsuri in ceea ce priveste nelamurirea mea . Detin o masina proprietate privata si as dori sa stiu daca se ... (vezi toată discuția)