Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare teren in contabilitate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare teren in contabilitate

Buna seara.
Am si eu o problema de rezolvat. O societate comerciala neplatitoare de TVA a cumparat un teren de la o societate platitoare de TVA. Cum inregistreaza societatea valoarea terenului, cu tva inclus in valoare, s-au trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva numai pentru achizitionarea terenului?
se inregistreaza valoarea terenului cu tva inclusa.
Daca la data achizitiei alicati regimul intreprinderilor mici , prevazut la art.152 din Codul fiscal, la inregistrarea in contabilitate a terenului achizitionat veti include si taxa pe valoarea adaugata.

Daca ulterior, va veti inregistra in scopuri T.V.A. aveti dreptul sa ajustati taxa (sa o deduceti) corespunzator prevederilor art.149 din Codul Fiscal.

Pentru deducerea ulterioara achizitiei a taxei, vor trebui indeplinite conditiile prevazute la art.145 si art. 146 din Codul Fiscal.

ART. 145
Sfera de aplicare a dreptului de deducere
(1) Dreptul de deducere ia naştere la momentul exigibilităţii taxei.
(2) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operaţiuni:
a) operaţiuni taxabile;

ART. 146
Condiţii de exercitare a dreptului de deducere
(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155;
b) pentru taxa aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său, dar pentru care persoana impozabilă este obligată la plata taxei, conform art. 150 alin. (2) - (6), să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155 sau documentele prevăzute la art. 1551 alin. (1);

Daca dupa inregistrarea in scopuri T.V.A nu va puteti exercita dreptul de deducere deoarece nu indepliniti conditiile de la art.145 lit.a si terenul va face obiectul unei vanzari, abia in aceasta situatie veti aplica ajustarea

ART. 149
Ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital

(4) Ajustarea taxei deductibile prevăzute la alin. (1) lit. d) se efectuează:
a) în situaţia în care bunul de capital este folosit de persoana impozabilă:
1. integral sau parţial, pentru alte scopuri decât activităţile economice;
2. pentru realizarea de operaţiuni care nu dau drept de deducere a taxei;
3. pentru realizarea de operaţiuni care dau drept de deducere a taxei într-o măsură diferită faţă de deducerea iniţială;
b) în cazurile în care apar modificări ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;
c) în situaţia în care un bun de capital al cărui drept de deducere a fost integral sau parţial limitat face obiectul oricărei operaţiuni pentru care taxa este deductibilă. În cazul unei livrări de bunuri, valoarea suplimentară a taxei de dedus se limitează la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;
d) în situaţia în care bunul de capital îşi încetează existenţa, cu excepţia cazurilor în care se dovedeşte că respectivul bun de capital a făcut obiectul unei livrări sau unei livrări către sine pentru care taxa este deductibilă;
e) în cazurile prevăzute la art. 138.

Management Account, Consultant fiscal
maccount: puteti sa-mi spuneti si mie de ce considerati dvs. ca terenul reprezinta un bun de capital?

multumesc!

ART. 149

Ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital
(1) În sensul prezentului articol:
a) bunurile de capital reprezintă toate activele corporale fixe, definite la art. 1251 alin. (1) pct. 3, a căror durată normală de funcţionare este egală sau mai mare de 5 ani, precum şi operaţiunile de construcţie, transformare sau modernizare a bunurilor imobile, exclusiv reparaţiile sau lucrările de întreţinere a acestor active, chiar în condiţiile în care astfel de operaţiuni sunt realizate de beneficiarul unui contract de închiriere, leasing sau orice alt contract prin care activele fixe corporale se pun la dispoziţia unei alte persoane;

ART. 1251
Semnificaţia unor termeni şi expresii

3. active corporale fixe reprezintă orice activ deţinut pentru a fi utilizat în producţia sau livrarea de bunuri ori în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terţilor sau pentru scopuri administrative, dacă acest activ are durata normală de utilizare mai mare de un an şi valoare mai mare decât limita prevăzută prin hotărâre a Guvernului sau prin prezentul titlu;
am inteles!
deci considerati ca durata normala de functionare a unui teren este mai mare de 5 ani.