Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... CREDIDAM
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

CREDIDAM

O televiziune poate fi obligata de catre Credidam sa incheie o licenta neexclusiva de radiodifuzare a fonogramelor precum si sa plateasca remuneratiile artistilor ale caror fonograme au fost difuzate? Care sunt competentele acestei asociatii?
Cel mai bine ar fi sa va adresati direct asociatiei . Datele de contact le gasiti pe www.credidam.ro
Buna ziua,

deoarece comunicarea publica a operelor muzicale face obiectul gestiunii colective obligatorii conf art 123^1(1)e din L 8/1996, o televiziune trebuie sa incheie printre altele cu CREDIDAM 2 tipuri de licente neexclusive:
- pentru pentru utilizarea direct sau indirect a fonogramelor publicate n scop comercial ori a reproducerilor acestora ;
-pentru utilizarea prestaiilor artistice din domeniul audiovizual.

In urmatorul link, la pct 3 SOCIETATI DE TELEVIZIUNE aveti drafturile de formulare:
[ link extern ]

Obiectul activitatii CREDIDAM este colectarea si repartizarea banilor cuveniti artistilor interpreti romani si straini, proveniti din difuzarea inregistrarilor comerciale pe teritoriul Romaniei de catre posturile de radio, TV, cablu, cinematografice, in restaurante, hoteluri, discoteci, etc.

Atentie- pe langa CREDIDAM se mai incheie licente si cu alte organisme de gestiune colectiva! (ex UPFR, COPYRO, DACIN-SARA, VISARTA, UCMR-ADA)

Cu stima
edipav