Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... operatori date cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

operatori date cu caracter personal

buna seara,
care sunt conditiile ce trebuie indeplinite pentru ca o firma de contabilitate sa fie inregistrata ca operator de date cu caracter personal?
Hotararea Guvernului nr. 500/2011 reglementeaza obligatia angajatorilor/prestatorilor care opereaza efectiv in registru de a prelucra datele cu caracter personal ale salariatilor angajatorilor, cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001, pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, modificata si completata.

In cazul in care o persoana fizica sau juridica, de drept privat ori de drept public, prelucreaza date cu caracter personal in scopul stabilit de Hotararea de Guvern nr. 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor, aceasta are calitatea de operator de date cu caracter personal.

Mai multe detalii despre inregistrare ca operator de date cu caracter personal gasiti aici
[ link extern ] /