avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL- termene, expresii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL- termene, expresii

1.Care este articolul incalcat de catre angajator in cazul netransmiterii REVISAL catre ITM cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza ( fapta constituie contraventie prevazuta la art.9 alin.1 lit.a din HG 500/2011)?

2. In situatia netransmiterii REVISAL in termen legal catre ITM (cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat), fapta constituie contraventie prevazuta la art.9 alin.1 lit.a sau la art.9 alin.1 lit.c din HG.500/2011?

3. As dori sa aflu daca fapta prevazuta la art.9 alin.1 lit.a (netransmiterea registrului) este identica cu “inregistrarea in registru “ de la art.4 alin.1 din HG.500/2011.
Cel mai recent răspuns: cristina_b , utilizator 15:37, 20 August 2011
Nu este identica. S-a putut face inregistrarea dar nu s-a facut transmiterea. In schimb, nu se poate transmite fara existenta inregistrarii.
ART.6 HG500:
"(1) Angajatorii sau, dupa caz, prestatorii de servicii au obligatia de a completa si transmite registrul la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au angajatorii sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat, cu obligatia completarii acestuia conform art. 3.


Se deduce ca completarea elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)?g)si transmiterea catre ITM se produc cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii.Cu alte cuvinte, ai inregistrat si ai si transmis inregistrarea....

In situatia netransmiterii REVISAL in termen legal catre ITM (cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat), fapta constituie contraventie prevazuta la
art.9 alin.1 lit.a.

In situatia necompletarii elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterii registrului in termenele prevazute la art. 4,se aplica contraventia prev. la art. 9alin(1)lit. c.

Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2011
ContSters136493, utilizator
@ondino:

-la pct.1 v-ati referit la art.6 din HG, nu am facut referire la inceperea activitatii de catre primul salariat, ar fi fost foarte clara situatia.

-la pct.2 total de acord cu dvs, dar art.4 are prevazut acelasi termen, iar art.9 alin.1 la lit.a este prevazut art.3 cu termenul de transmitere tot "ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii " si la art.9 alin.1 lit.c este prevazuta tot o transmitere dar in termenul prevazut de la art.4, deci tot "ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii". ca atare netransmiterea in termen legal conform carei prevederi se poate sanctiona?
netransmiterea in termen legal conform carei prevederi se poate sanctiona?


Cititi art. prin postura unei persoane neimplicate emotional si veti vedea ce simplu si corect apare totul.
Alin.1 de la art.9 stabileste contraventiile, alin. 2 stabileste sanctionile in cazul comiterii de contraventii.
Cat priveste art. 4 acesta stabileste modul de completare, respectiv inregistrare in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2), modificari, corectii, situatii de exceptie.
Total de acord cu dumneavoastra =D> dar tot nu am aflat ce articol a incalcat un angajator daca nu transmite registrul in termen legal.
Nu vorbesc de constituirea contraventiei si de sanctionarea acesteia, ci de fapta in sine.
Sau se poate considera ca fapta si contraventia sunt prevazute in acelasi articol?

Alte discuții în legătură

Aplicare sanctiune contraventionala pentru transmitere in revisal contract de munca din 2017 cristina_b cristina_b Daca o unitate a transmis un contract de munca cu data inceperii activitatii 01.11.2017 cu intarziere in REVISAL, adica la data de 10.11.2017, sanctiunea ... (vezi toată discuția)
Transmitere cim pe itmonline midadu midadu Am o nedumerire in legatura cu transmiterea unui CIM pe portalul itmonline si anume: in data de 12.01.2011 am inregistrat in Revisalul societatii un CIM cu ... (vezi toată discuția)
Registrul salariatilor sofishoestrend sofishoestrend in cazul daca am semnat si am inregistrat in registrul electronic contractul de munca inaintea inceperii activitatii cu o zi,iar acesta a fost transmisa ... (vezi toată discuția)