Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime

buna ziua
am si eu o intrebare in legatura cu sporul de vechime,
dupa cati ani lucrati in campul muncii se aplica,si daca concediul de crestere a copilului ( de maternitate) se ia in considerare?
pt. a beneficia de acest spor trebuie sa fi lucrat doar in domeniu?
mentionez ca lucrez in spital de boli cronice ,la farmacie ca asistent de farmacie
multumesc
o zi buna
1.Pentru ca lucrati intr-un spital ,sigur va pot confirma ca incepand de la 3 ani lucrati se acorda spor de vechime.

2.Daca ccc a fost dupa data de 1 ianuarie 2007,acesta intra in calculul vechimii in munca in vederea acordarii sporului de vechime.

3.Nu,nu este necesar sa fi lucrat doar in domeniu,se ia in calcul intreaga perioada lucrata de catre dvs. indiferent de domeniu.
Procentul sporului de vechime variaza in funcţie de urmatoarele transe de vechime:
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca
25% - peste 20 ani vechime in munca

In sectorul bugetar, sporurle au fost incluse in salariul de baza ca urmare a adoptarii celebrelor legi ale salarizarii unitare.
In sectorul privat unde se specifica daca sporurile sunt incluse in salariul de baza sau nu ? CCM la nivel de companie ? CIM ?

Iar daca nu e specificat nicaieri, varianta "default" ar fi ca nu sunt incluse ?
Aceste sporuri pot fi prevazute : in c.i.m., intr-un act aditional la c.i.m., in ccm aplicabil angajatorul sau in R.I. al acestuia.

In lipsa unor asemenea prevederi, se poate considera ca nu sunt incluse in salariul de baza.
@freeelis,

Nu mai este de actualitate ceea ce ati postat,in legatura cu procentele pentru vechime,in dom. bugetar,in prezent impropriu discutam despre spor de vechime se utilizeaza gradatiile,astfel:
Transele de vechime in munca, in functie de care se acorda cele 5 gradatii respectiv clasele de salarizare, sunt urmatoarele:
- gradatia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare fata de nivelul minim al fiecarei functii;
- gradatia 2 - de la 5 la 10 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 1;
- gradatia 3 - de la 10 la 15 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 2;
- gradatia 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasa succesiva de salarizare suplimentara fata de cele detinute pentru gradatia 3;
- gradatia 5 - peste 20 de ani - o clasa succesiva de salarizare suplimentara fata de cele detinute pentru gradatia 4

Astfel,daca luam exemplul un asistent de farmacie,cu peste 6 luni vechime,accesta este incadrat la clasa 41,(nivel minim al functiei),coeficient de ierarhizare2,69

-Pentru gradatia 1(vechime 3-5ani)va fi primi clasa 44,ceea ce inseamna un spor de 3x2,5=7,5%din sal. de baza;

-Pentru gradatia 2(vechime 5-10ani)va primi clasa 46,ceea ce inseamna un spor de
5x2,5=12,5%din sal.de baza

-Pentru gradatia 3(vechime10-15ani)va primi clasa 48,spor 7x2,5=17,5%din sal. de baza

-Pentru gradatia 4(vechime 15-20ani)va primi clasa 49,spor 8x2,5=20%din sal.baza

-Pentru gradatia 5(vechime peste 20 ani)va primi clasa 50,spor 9x2,5=22,5%din sal.baza.
(unde 3,5,7,8,9 reprezinta nr. de clase succesive de salarizare acumulate in functie de vechime,iar diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de baza)

@freeelis,

In acest caz,inseamna ca ati fost off topic,utilizatorul care a adresat intrebarea lucrand intr-un spital de stat,deci in domeniul bugetar .
ContSters136493, utilizator