avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vatamare prin accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vatamare prin accident auto

Am dat de un necaz
Ma deplasam catre serviciu cu masina societatii ora 7:45 conditii ploaie
Am ajuns din urma un camion de tonaj care avea ceva probleme cu noxele (scotea mult fum pe esapamanet) am asteptat linia discontinua, m-am asigurat si am intrat in depasire;
in situatia explicata nu am sesizat un matiz care venea din sens opus ( desi era dimineatza, cerul innorat si de culoare cafenie ploua nu avea luminile de intanlire aprinse sau macar pozitiile
reintoarcerea pe banda mea de mers nu a fost posibila intrucat in dreapta avea camionu si am virat catre santul din partea stanga in directia mea de mea de mers
soferul matizului nu a franat deloc
din accident a rezultat vatamarea corporala a unui pasager din matiz (fracturi multiple)
Imi cunosc partea de vina dar nu inteleg de ce familia nu imi permite sa ajut si ce ar putea sa mi se pretinda
Polita rca acopera si vatamari corporale si materiale
Polita RCA acopera toate cheltuielil materiale si morale care pot aparea in cauza de fata (inclusiv contravaloarea serviciilor spitalicesti). Ce nu acopera polita RCA sunt eventualele cheltuieli de judecata.
Oricand pe parcursul procesului penal puteti sa ajungeti la o intelegere cu partea vatamata.
In cel mai nefericit caz, ati putea fi trimis in judecata sicondamnat la o pedapsa su inchisoarea cu suspendarea conditionata a executarii acesteia pe un termen de incercare. Totodata vi se va anula permisul de conducere auto si, dupa trecerea a cel putin 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, va trebui sa faceti inca o data scoala de soferi si sa sustineti examenul auto pentru obtinerea permisului de conducere.
Probabil ca victima vrea sa obtina o suma mai mare de la asigurari. Polita RCA daca era valabila la data accidentului acopera toate daunele pe care le-ati produs dar unele din ele vor trebui hotarate de instanta in care pagubitul trebuie sa aduca probe: ex.daunele morale.
Ce am uitat sa va precizez in legatura cu accidentul
Numarul de inmatriculare al Matizului cu o mare parte din tandarile din accident au cazut pe iarba in imediata apropiere a partii carosabile (aprox 20 cm de partea carosabila)
Conteaza cu ceva acest fapt?
Buna ziua,

Daca aveti amabilitatea as dori sa mentionez vreo 2 aspecte: pot avea procesul verbal initial al politiei (nu mi-a fost furnizat unul la acea data) si se pare ca acest proces verbal contine o omisiune (desi mai multi martori au declarat ca nu avea luminile de intanlire aprinse) acest proces verbal mentioneaza faptul ca "a intrat in coliziune ... care circula regulamentar din sens opus"
1. megeti la politie si cereti dosarul ca sa vedeti exact ce scrie in pv
2. exista un certificat medico-legal? fara acesta fapta nu poate fi incadrata, cf codului penal, problema este ca sigur va avea un numar de zile de ingrijiri medicale , fiind fracturi poate peste 20 zile, ceea ce inseamna ca avem vatamare corporala din culpa , dar in acest caz opereaza impacarea partilor
3. RCA acopera daunele, pt daunele morale victima se poate constitui parte civila in procesul penal si astfel cuantifica pretentiile
4. in cazul in care vi se solicita o suma de bani, cu conditia ca aceasta sa nu fie exagerata, si doriti sa i-o dati victimei, sa faceti asta prin act notarial, la sfrasitul caruia victima sa declare ca nu mai are nici un fel de pretentii


Succes

Alte discuții în legătură

Accident pe trecerea de pietoni Hyzny Hyzny Care este procedura de cercetare in cazul unui accident de masina pe trcerea de pietoni?Mai concret:O masina a lovit o doamna pe trecerea de pietoni,victima ... (vezi toată discuția)
Accident de masina cu victima martinel martinel Aseara am incercat sa evit o groapa si am pierdut controlul volanului lovindu-ma cu roata de bordura.Problema este ca pe bordura era un pieton pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Accident rutier llumi llumi Buna ziua! In data de 01.09.2010...tatal meu a avut un grav accident rutier...l-a lovit un autoturism pe trecerea de pietoni...in urma accidentului tatal meu ... (vezi toată discuția)