Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ce impozite si taxe trebuie sa platesc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ce impozite si taxe trebuie sa platesc

ce impozite si taxe trebuie sa platesc daca am cumparat in 10 ianuarie 2010 unitati de fond la BT maxim sa zicem in valoare de 1000 RON si maine vreu sa le vad , se plateste 16 % impozit , se plateste la sanatate contributii, la pensii ? fiind venituri obtinute in afara jobului meu normal de salariat in IT?

multumesc de informatii
Calculul, retinerea si virarea impozitului pe veniturile din tranzactiile cu titlurile de valoare se efectueaza astfel:

a/ Castigul net determinat la sfarsitul fiecarui trimestru din transferul titlurilor de valoare se impune cu o cota de 16%.

Obligatia calcularii si virarii impozitului reprezentand plata anticipata trimestriala n contul impozitului pe castigul net anual impozabil revine contribuabilului, pe baza declaratiei de impunere trimestriala depusa pana la data 25 inclusiv a lunii urmatoare fiecarui trimestru, prin luarea n calcul a impozitului stabilit la sfarsitul trimestrului anterior.

Termenul de declarare constituie si termen de plata catre bugetul de stat a impozitului reprezentand plata anticipata trimestriala, n contul impozitului pe castigul net anual impozabil. Impozitul de plata/de restituit se calculeaza ca diferenta ntre impozitul pe castigul net determinat la sfarsitul fiecarui trimestru si plata anticipata aferenta trimestrului anterior;

b/ Castigul net anual impozabil din transferul titlurilor de valoare se impune cu o cota de 16%, pe baza declaratiei de impunere.

Obligatia calcularii si virarii impozitului pe castigul net anual impozabil datorat revine contribuabilului pe baza declaratiei de impunere.

Impozitul anual de plata/de restituit se determina ca diferenta ntre impozitul pe castigul net anual impozabil si plata anticipata aferenta castigului net determinat la sfarsitul trimestrului IV

Alte contributii (sanatate, somaj, CAS) nu datorati in conditiile in care aveti un contract de munca.Doar impozitul.