Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor plafonul de casa, reglementari in vigoare la 19.08.2011
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

plafonul de casa, reglementari in vigoare la 19.08.2011

Care este actul normativ ce reglementeză plafonul de casa şi platile in numerar, valabil la data de 19.08.2011 ?
Nu mai exista plafon de casa.

Art. 5. - (1) Pentru ntrirea disciplinei financiare i evitarea evaziunii fiscale, operaiunile de ncasri i pli ntre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plat fr numerar.
(2) Prin excepie de la prevederile alineatului precedent persoanele juridice pot efectua pli n numerar n urmtoarele cazuri:
a) plata salariilor i a altor drepturi de personal;
b) alte operaiuni de pli ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c) pli ctre persoane juridice n limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plile ctre o singur persoan juridic fiind admise n limita unui plafon zilnic n sum de 50.000.000 lei. Sunt interzise plile fragmentate n numerar ctre furnizorii de bunuri i servicii, pentru facturile a cror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit pli ctre o singur persoan juridic n limita unui plafon zilnic n numerar n sum de 100.000.000 lei, n cazul plilor ctre reelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate i funcioneaz n baza legislaiei n vigoare. Sunt interzise plile fragmentate n numerar ctre astfel de magazine, pentru facturile a cror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
(3) De la prevederile alin. 2 lit. c) sunt exceptate urmtoarele operaiuni:
- depunerile n conturile persoanelor juridice, deschise la societile comerciale bancare, care pot fi fcute i de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare n interes de serviciu, n limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizaiei i a cazrii pe timpul deplasrii, precum i a cheltuielilor neprevzute, efectuate n acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferine, de simpozioane i de alte asemenea aciuni, n condiiile baremurilor stabilite de normele legale n vigoare.
(4) La acordarea avansurilor spre decontare, n scopul efecturii de pli ctre persoane juridice, se vor respecta cerinele prevzute la alin. 2 lit. c).
(5) Este interzis acordarea unor faciliti de pre clienilor, persoane juridice, care efectueaz plata n numerar.
(6) Abrogat.
(7) Abrogat.
(8) Subunitile economice ale persoanelor juridice care au cont ntr-o societate comercial bancar i casierie pot aplica n mod corespunztor prevederile acestui articol.
___________
Articolul a fost modificat prin art. I, pct. 1 din O.G. nr. 26/1997 astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 88/1998.
- Litera c) de la alin. (2) a fost modificat prin art. II pct. 1 din O.G. nr. 94/2004, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 507/2004.
- Alineatele (6) i (7) au fost abrogate prin art. II pct. 2 din O.G. nr. 94/2004, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 507/2004.

Art. 6. - ncasrile zilnice n numerar pentru fiecare casierie de la o persoan juridic nu pot depi plafonul stabilit la art. 5 alin. 2 lit. c).
Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4 i ale art. 6 alin. 1, dup caz, constituie contravenie i se sancioneaz cu amend de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei.
Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 5 constituie contravenie i se sancioneaz cu amend de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei.
___________
Articolul a fost modificat prin art. I, pct. 2 din O.G. nr. 26/1997.
- Alineatul (2) a fost modificat prin art. II pct. 3 din O.G. nr. 94/2004, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 507/2004.
- Alineatul (3) a fost modificat prin art. II pct. 4 din O.G. nr. 94/2004.
O 15 / 1996