Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Obligativitate obtienere certificat fiscal?!?!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Obligativitate obtienere certificat fiscal?!?!

Buna ziua,ma confrunt cu o mare problema si sper sa fiu indrumat cat mai bine pentru a o putea rezolva :
-am achizitionat o masina,inmatriculata in romania,am facut contractul de vanzare cumparare,am scris(ca prostul) pe talon "instrainat catre cutarescu" si a semnat proprietarul,iar a doua zi cand trebuia sa imi aduca certificatul fiscal si fisa de inmatriculare,m-a amanat pe motiv ca are de plata si o a doua masina si ca are de platit prea mult(22mil) si sa astept putin ca incearca sa "rezolve" cumva sa plateasca doar impozitul la zi pentru masina vanduta mie;asta se intampla acum vreo 3 luni
De atunci circul doar cu o copie de talon(ca sa nu se vada ca scrie "instrainat") si ma tot duce cu zaharelul ca rezolva...
Exista vreo solutie (desigur nu foarte scumpa) prin care sa pot inmatricula masina?sau sa-i platesc eu impozitul doar pentru masina asta,ca n-ar fi mult,doar vreo 250 RON;
Sa-l dau in judecata?exista vreo sansa de castig?cam care ar fi costurile pentru toata procedura asta?
Va multumesc,Iulian
Va deplasati la sectia financiara de care apartineti si, chiar daca nu aveti certificatul fiscal de la vanzator, cu restul documentelor, va inregistrati masina pe numele dvs. Va pregatiti o declaratie pe proprie raspundere prin care mentionati ca ati platit pretul contractului si nu ati primit fisa de radiere fiscala a autovehiculului de la fostul proprietar. Vi se deschide rol fiscal. Avand in vedere ca au trecut 3 luni de la instrainarea autovehicului, sa va pregatiti sufleteste sa achitati o amenda de 50 de lei pentru ca nu ati deschis rolul fiscal al masinii pe numele dvs. in termen de 30 de zile. Nu are rost sa va zbateti sau sa va certati cu cei de la fisc pentru 50 de lei. Au baza legala sa va amendeze. Si va rezolvati problema. Fiscul il va cauta pe fostul proprietar si il va amenda din greu ptr ca a vandut avand impozitele neachitate.
Multumesc mult de raspuns!
Nici 50 de lei nu sunt o suma prea mare ca si amenda,maine dimineata la prima ora sunt la primarie(locuiesc la sat) cu actele si sa vad ce pot rezolva.
Ar mai fi insa o problema: in afara de certificatul fiscal,in dosarul cu actele pentru inmatriculare mai trebuie sa existe o fisa de inmatriculare; care fisa de inmatriculare a fost facuta atunci cand am facut contractul de vanzare cumparare,dar evident este la vanzator... ;banui ca o pot face la un birou de acte, dar ea trebuie sa fie stampilata si de organul fiscal al vanzatorului din cate stiu,si daca mi-o stampileaza doar cei de la mine de la fisc,o sa fie valabila si la politie ?
Va multumesc inca o data!
Am fost dimineata la primarie,si mi-au confirmat ca pot trece masina la mine pe rol,am de platit 60 de lei amenda,dar atat,nu pot face actele mai departe fiindca la politie tot o sa am nevoie de certificatul fiscal si fisa de inmatriculare stampilata de organele fiscale de care apartine vanzatorul;
Am vreo sansa ca in instanta sa obtin vreo hotarare judecatoreasca si acea hotarare sa tina locul certificatului fiscal?
codul fiscal sanctioneaza cu nulitatea absoluta instrainarea autoturismului facuta fara a achita toate datoriile pe care contribuabilul le are fata de "primarie"...deci dumneavoastra nu sunteti proprietar...singura posibilitate e fie sa cereti banii dati pe masina inapoi fie sa achitati dvs datoriile catre primarie sa obtineti fiscalul si apoi sa va recuperati ce ati platit de la vanzator...
Ah,treaba asta cu nulitatea instrainarii nu suna deloc bine :(