avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina SH
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina SH

As dori sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania. Ce documente imi sunt necesare? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:53, 22 Iunie 2014
Pasul 1: verificati atent auto,de preferat in service autorizat
Pasul 2.-contractul de vanzare cumparare Impreuna cu fostul proprietar:
- redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii.
Acte necesare:
- buletinul vanzatorului
- buletinul cumparatorului
- cartea de identitate a masinii
Nota: din acest moment avem la dispozitie 30 zile pentru inmatriculare; altfel platim amenda


Pasul 3: identificare RAR. Obtinerea certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile)
- programare la RAR pentru identificare.
- prezentarea auto pentru identificare
Acte necesare:
- carte de identitate
- buletinul de identitate al cumparatorului (deja proprietar conform contractului de Vanzare-Cumparare)
- contractul de Vanzare-Cumparare (e necesar la ridicare Certificatului de Autentificare deoarece in cartea de identitate a masinii figureaza fostul proprietar)


Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)

Pasul 5: certificatul fiscal al vanzatorului
- vanzatorul trebuie sa obtina de la primaria lui un “Certificat Fiscal” conform caruia nu are datorii la organul financiar care il are in evidenta.
Nota: daca are restante la alte impozite si taxe (casa, teren, alta masina, etc) trebuie achitate de catre el.

Pasul 6: depunerea dosarului pentru impunere la primarie. Are ca rezultat amplasare unei stampile pe fisa de inmatriculare.
- dosar plic
- declaratie de impunere completata cu mana (declaratie tip primita de pe hol 0 ron) (”Declaratie fiscala / Decizie de impunere”). Nota: Prin asta soliciti la primarie sa fi luat in evidenta si cu noua achizitie auto.
- contract de Vanzare - Cumparare original
- certificat fiscal al vanzatorului (valabil 10 zile) (vezi Pasul 5)
- fisa de inmatriculare completata conform Pasul 3
- copie xerox dupa buletin
- copie xerox dupa cartea de identitate a masinii
- OPTIONAL: amenda 50 ron daca ai intarziat dupa 30 zile de la data intocmirii contractului de Vanzare - Cumparare .


Pasul 7: transcrierea la Politie
Acte necesare:
- fisa de inmatriculare
- contract de vanzare-cumparare
- chitanta CEC 30 ron
- carte de identitate in original
- talonul vechi. Nota: Pe talon trebuie sa fie scris pe spate “Instrainat catre <noul proprietar> la data …”
- certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile)
- chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare)
- asigurare de raspundere civila. Nota: trebuie sa fie valabila pe minim 6 luni
- chitanta 49 ron numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte)
- copie xerox contract de Vanzare-Cumparare
- copie xerox buletin
- copie xerox asigurare
- copie xerox carte de identitate a vehiculului
- numere de inmatriculare vechi (daca vrei sa le schimbi)

Succes !
Multumesc!
Prezentarea certificatului fiscal ar trebui prezentat inainte de semnarea contractului de v/c (Pasul 5 trecut intre P1 si P2).

Daca vanzatorul are datorii la fisc sau este doar un intermediar care nu a inscris masina pe numele lui vor apare multe complicatii cu transcrierea.

o sa promita ca isi va achita datoriile la fisc si va prezenta certificatul fiscal la sf. Asteapta sau va pune in legatura cu vanzatorul anterior in cazul in care este intermediar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vinzare-cumparare masina tiberiussly tiberiussly Buna. As dori sa stiu ce acte sint necesare pentru cumpararea unei masini pe persoana fizica de la o persoana juridica,respectiv ce plati trebuie facute cu ... (vezi toată discuția)
Vanzari auto pastorcici_raimondo pastorcici_raimondo ce pasi trebuie parcursi pt vanzarea unui automobil proprietate catre o alta persoana? (vezi toată discuția)
Intrebare Cozmi Cozmi In primul rand nu stiu daca ma incadrez bine aici dar am si eu o problema/o nedumerire...deci sa va spun. Zilele astea am cumparat o masina care este pe o ... (vezi toată discuția)