Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina SH
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina SH

As dori sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania. Ce documente imi sunt necesare? Multumesc!
Pasul 1: verificati atent auto,de preferat in service autorizat
Pasul 2.-contractul de vanzare cumparare Impreuna cu fostul proprietar:
- redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii.
Acte necesare:
- buletinul vanzatorului
- buletinul cumparatorului
- cartea de identitate a masinii
Nota: din acest moment avem la dispozitie 30 zile pentru inmatriculare; altfel platim amenda

Pasul 3: identificare RAR. Obtinerea certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile)
- programare la RAR pentru identificare.
- prezentarea auto pentru identificare
Acte necesare:
- carte de identitate
- buletinul de identitate al cumparatorului (deja proprietar conform contractului de Vanzare-Cumparare)
- contractul de Vanzare-Cumparare (e necesar la ridicare Certificatului de Autentificare deoarece in cartea de identitate a masinii figureaza fostul proprietar)

Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)

Pasul 5: certificatul fiscal al vanzatorului
- vanzatorul trebuie sa obtina de la primaria lui un “Certificat Fiscal” conform caruia nu are datorii la organul financiar care il are in evidenta.
Nota: daca are restante la alte impozite si taxe (casa, teren, alta masina, etc) trebuie achitate de catre el.

Pasul 6: depunerea dosarului pentru impunere la primarie. Are ca rezultat amplasare unei stampile pe fisa de inmatriculare.
- dosar plic
- declaratie de impunere completata cu mana (declaratie tip primita de pe hol 0 ron) (”Declaratie fiscala / Decizie de impunere”). Nota: Prin asta soliciti la primarie sa fi luat in evidenta si cu noua achizitie auto.
- contract de Vanzare - Cumparare original
- certificat fiscal al vanzatorului (valabil 10 zile) (vezi Pasul 5)
- fisa de inmatriculare completata conform Pasul 3
- copie xerox dupa buletin
- copie xerox dupa cartea de identitate a masinii
- OPTIONAL: amenda 50 ron daca ai intarziat dupa 30 zile de la data intocmirii contractului de Vanzare - Cumparare .

Pasul 7: transcrierea la Politie
Acte necesare:
- fisa de inmatriculare
- contract de vanzare-cumparare
- chitanta CEC 30 ron
- carte de identitate in original
- talonul vechi. Nota: Pe talon trebuie sa fie scris pe spate “Instrainat catre <noul proprietar> la data …”
- certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile)
- chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare)
- asigurare de raspundere civila. Nota: trebuie sa fie valabila pe minim 6 luni
- chitanta 49 ron numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte)
- copie xerox contract de Vanzare-Cumparare
- copie xerox buletin
- copie xerox asigurare
- copie xerox carte de identitate a vehiculului
- numere de inmatriculare vechi (daca vrei sa le schimbi)

Succes !
Multumesc!
Prezentarea certificatului fiscal ar trebui prezentat inainte de semnarea contractului de v/c (Pasul 5 trecut intre P1 si P2).

Daca vanzatorul are datorii la fisc sau este doar un intermediar care nu a inscris masina pe numele lui vor apare multe complicatii cu transcrierea.

o sa promita ca isi va achita datoriile la fisc si va prezenta certificatul fiscal la sf. Asteapta sau va pune in legatura cu vanzatorul anterior in cazul in care este intermediar.